Informacje kulturalne

Oskary dla twórców ludowych rozdane! Artyści, animatorzy kultury i popularyzatorzy polskiego folkloru już po raz 43. otrzymali nagrody im. Oskara Kolberga. Uroczysta gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.


Poznaliśmy też laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: poezja, proza, literatura dla dzieci i młodzieży oraz edycja warszawska. Ta ostatnia trafiła do rąk Anny Bikont za książkę – „Sendlerowa. W ukryciu”.


W programie również wspomnienie Henryka Berezy. Mówiono o nim: papież polskiej literatury. Był krytykiem, którego opinie, niemal przez pół wieku, kształtowały krajobraz literacki w Polsce. Przez dwa lata pełnił nawet funkcję przewodniczącego jury Literackiej Nagrody NIKE. Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się wybór tekstów, który daje ciekawy wgląd w jego wizję literatury i pisarzy, których cenił.


W programie także o kolejnej edycji festiwalu w Opolu. Na Scenie Alternatywnej TVP Kultura wystąpią m.in.: Pink Freud, Julia Marcell czy Daria Zawiałow. Zagrają również legendarna grupa Apteka oraz wokalista, multiinstrumentalista i kompozytor Krzysztof Zalewski.