Informacje kulturalne

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na scenariusz filmu historycznego ogłoszonego w zeszłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatami zostali Robert Gliński, Marek Ławrynowicz i Tomasz Klimala. To właśnie ich pomysły mogą niebawem zagościć na wielkim ekranie.

Polskie szkolnictwo czeka rewolucja! Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin chce wykreślić z listy dyscyplin naukowych takie kierunki jak m.in. historia sztuki czy kulturoznawstwo. Nie oznacza to jednak ich likwidacji. Chodzi o to by pełniły rolę „poddyscyplin w ramach szerszej kategorii”. Wśród studentów zawrzało!

Wielkie hollywoodzkie produkcje, ale także kino niezależne. O tym jak różnorodny jest amerykański rynek filmowy przekonujemy się co roku podczas najważniejszego w Polsce przeglądu kina zza oceanu – American Film Festival – który właśnie rozpoczął się we Wrocławiu. Przez 6 dni na kinomanów czekają m.in. gorące światowe premiery.

Na koniec zapraszamy do Katowic. To jedyne w Polsce i jedno z 9 w Europie miast Muzyki Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Nic dziwnego, że to właśnie tu już za chwilę wystartuje WOMEX – najważniejsza na świecie impreza dedykowana world music. W siedzibie NOSPR-u i Międzynarodowym Centrum Kogresowym trwają ostatnie przygotowania.