Informacje kulturalne

Za nami finał 52. edycji najważniejszego w Europie Środkowej festiwalu filmowego, czyli MFF w Karlowych Warach. Nagrodą główną – Kryształowym Globem – został uhonorowany czeski dramat o ojcostwie „Mały krzyżowiec” w reżyserii Vaclava Kadrnki, zaś nagroda specjalna jury powędrowała do twórców filmu „Mężczyźni nie płaczą”, powracającego do wydarzeń wojennych z Jugosławii. Nagrodami aktorskimi uhonorowano Jowitę Budnik i Eliane Umuhire za kreacje w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Baśniowe zjawy, diabły i czarownice na obrazach, w tkaninach i rzeźbach. W kieleckim Muzeum Dialogu Kultur rozpoczęła się wystawa „Fantazmaty. Barwny świat polskiej i meksykańskiej sztuki ludowej”. Zobaczymy, że sztuka Meksyku niejedno ma oblicze - i to jak bardzo zbliżone do polskiego!

Leszek Możdżer – kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny. Jest skromnym geniuszem, a zarazem prawdziwym tytanem pracy. Wydał już ponad 100 płyt, a wakacje spędzi w trasie na licznych koncertach. Czy wreszcie znajdzie czas na upragniony odpoczynek o to dziś pytamy wirtuoza polskiego jazzu?