Informacje kulturalne

Świat w potrzasku okiem Mariusza Grzegorzka. Na scenie łódzkiego Teatru im. Jaracza reżyser wystawia głośną sztukę Arthura Millera. „Czarownice z Salem”, to metafora prześladowań społeczno-politycznych, doprowadzająca do niezrozumiałej histerii. To też pytania o naturę zła oraz o kondycję ludzką w sytuacjach granicznych.

W malarstwie, rzeźbie, fotografii, filmie, a nawet w teatrze… Nagość pojawia się właściwie w każdej dziedzinie sztuki… W książce „Dlaczego sztuka pełna jest golasów” Susie Hodge próbuje wyjaśnić młodym czytelnikom skąd ta nagość się wzięła i jak zmieniała się w poszczególnych epokach. Okazuje się, że nawet w chrześcijańskim średniowieczu trudno znaleźć artystyczną przestrzeń pozbawioną ludzkiej cielesności.

Niespełna 10 lat temu zadebiutował w głośnym filmie Jacka Borcucha – „Wszystko co kocham” i od tamtej pory nie daje o sobie zapomnieć. Jakub Gierszał, którego w ostatnim czasie mogliśmy oglądać w „Pokocie” Agnieszki Holland, został uznany przez prestiżowy amerykański magazyn „Variety” za jednego z dziesięciu najlepiej zapowiadających się artystów europejskich. Niebawem zobaczymy go w kolejnej, pierwszoplanowej roli. Z Jakubem Gierszałem rozmawia Andrzej Rossa.