Hala odlotów

Wrzesień 1939 roku. Hitler najeżdża na Polskę. W przededniu wybuchu II wojny światowej wielu ludzi wierzyło, że nie jest ona możliwa. Dziś również żyjemy w przekonaniu, że wojna zawsze jest gdzieś indziej i zdarza się komuś innemu i że cywilizacja zachodnia gwarantuje życie wyłącznie w pokoju i dobrobycie, a konflikty zbrojne w Afryce, czy w Azji są dla nas jedynie częścią serwisów informacyjnych.

Na Półwyspie Krymskim stacjonuje obecnie 30 tys. wojsk rosyjskich. Parlament w Symferopolu podjął decyzję o przystąpieniu autonomii do Federacji Rosyjskiej, a 16 marca ma to jedynie zatwierdzić referendum. Europa i Ameryka sprzeciwiają się i ogłaszają sankcje, ale najwyraźniej nie ma to żadnego znaczenia.


Czy konflikt krymski między Rosją, a Ukrainą to taki sam punkt zapalny jak niemieckie żądanie eksterytorialnej autostrady przez terytorium Polski? Czy los Krymu jest już przesądzony? Co to oznacza dla Polski, regionu i świata? Czy nadchodzi III wojna światowa? Czy powinniśmy się zacząć bać?


Nad tymi kwestiami zastanowią się prowadzący Katarzyna Janowska i Maks Cegielski wspólnie z gośćmi: piosenkarką Oleną Leonenko, kulturoznawczynią i politolożką Natalią Filipowicz, reżyserką teatralną Marią Kwiecień, doktorką nauk humanistycznych Patrycją Grzebyk, filozofem prof. Zbigniewem Mikołejko, raperem Piotrem „Vienio” Więcławskim i reżyserem Jerzym Hoffmanem.Gośćmi drugiej części programu będą członkowie zespołu Pustki: Barbara Wrońska, Radek Łukasiewicz i Grzegorz Śluz. Trio zaprezentuje najnowszą płytę „Safari”.