Hala odlotów

O relacjach polsko-rosyjskich, festiwalu polskich filmów Wisła w Rosji oraz festiwalu Da! Da! Da! w Warszawie w najbliższym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy m.in. z Agnieszką Lubomirą Piotrowską, Dmitrijem Strielnikowem i Pawłem Delągiem.Ukazał się właśnie raport „Polska – Rosja. Diagnoza społeczna 2013”. Jego przekaz jest jasny: nie lubimy się. Polacy nieprzychylnie odbierają Rosję jako państwo i odwrotnie. Gdzieś z tyłu głowy mamy zakodowany lęk przed Rosją - uśpionym niedźwiedziem. Im bardziej wykształceni byli respondenci badania, tym gorzej oceniali relacje polsko-rosyjskie. Jednak zarówno Polacy, jak i Rosjanie przyznają, że na poziomie ludzkim we wzajemnym zrozumieniu się i zbliżeniu mogłaby im pomóc chociażby kultura. Ze strony rosyjskiej jednak prawie w ogóle ona do nas nie dociera, może poza bardzo modnym ostatnio Iwanem Wyrypajewem.

Interesujących, odważnych i awangardowych artystów jest w Rosji jednak znacznie więcej.

Czy jesteśmy siebie wzajemnie ciekawi, czy bardziej pozostajemy wierni historycznym uprzedzeniom?

Zapytamy o to naszych gości: Marię Przełomiec - dziennikarkę polityczną zajmującą się tematyką wschodnią; Annę Łabuszewską - pracownicę naukową Ośrodka Studiów Wschodnich, autorkę bloga „17 mgnień Rosji”; Agnieszkę Lubomirę Piotrowską - tłumaczkę, kuratorkę festiwali teatralnych; Katię Szczekę – historyczkę sztuki i kuratorkę wystaw; Dmitrija Strielnikowa - dziennikarza, reportera i pisarza; Evgena Malinowsky’ego - aktora śpiewającego, na stałe mieszkającego w Polsce; Igora Sokołowskiego – podróżnika i Pawła Deląga – aktora, niezwykle popularnego w Rosji. W drugiej części programu porozmawiamy z Małgorzatą Szlagowską - dyrektorką festiwali filmowych Wisła prezentujących polskie kino w Rosji.

Agnieszka Lubomira Piotrowska opowiada o nadchodzącym festiwalu teatralnym Da! Da! Da! - Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji”, który odbędzie się w dniach 18 maja – 2 czerwca w Warszawie i będzie pierwszą od lat tak obszerną prezentacją teatru rosyjskiego w Polsce.