Hala odlotów

Kamil Sipowicz udowodnia, że sztuka tworzona po „substancjach psychoaktywnych” jest ważnym, buntowniczym nurtem w kulturze, od romantyków po współczesność. Książka o Neue Bieriemiennost pokazuje, że w karierze czołowego polskiego artysty Mirosława Bałki bardzo ważny był bunt, muzyka i używki. Dziś wydaje się, że to raczej cechy hedonistycznego stylu młodzieżowego, które niewiele wnoszą do kultury.

Czy pop kultura wykorzystała bunt na tyle, że przestał być twórczy? Czym był, czym jest bunt w kulturze, jakie są jego formy we współczesnym świecie? Może dzisiejszy bunt polega paradoksalnie na sięganiu do tradycji, jakiej? Może musi być bardzo radykalny, żeby był nadal sprzeciwem? Co nam zostało po kolejnych falach buntu w muzyce, pop kulturze? Kiedyś pop kultura żyła rytmem rewolucji, rock’n’roll był rewolucją obyczajową, potem muzyka hippisów, punk, grunge (Nirvana etc.) w latach ’90. Dziś wydaje się, że nie ma już co zmieniać.

Czy kategoria buntu wyczerpała się w kulturze? Goście: Anna Gacek, Kamil Sipowicz, Claudia Rachubińska, Mirosław Bałka, Jerzy Słomiński, Agata Szczęśniak, Honorata Martin, Barbara Klicka, Bartek Konopka, Weronika Adamowska.