Hala odlotów

Dlaczego w Polsce wszelkie zmiany ustawodawcze na rzecz poprawienia czystości powietrza przyjmowane są tak opornie? Dlaczego produkujemy tyle zanieczyszczeń, którymi sami się trujemy? Czy powrót do natury musi oznaczać ucieczkę z miasta? Czy żywność modyfikowana genetycznie jest przyszłością, czy raczej zagrożeniem? Czy życie ekologiczne musi być drogie? A wreszcie - skąd brać wiarygodne informacje na temat ekologii, w czasach gdy trudno odróżnić niezależne badania naukowe od badań sponsorowanych przez lobbystów? 


 Na te pytania odpowiedzi poszukiwać będą prowadzący program Katarzyna Janowska i Max Cegielski oraz zaproszeni do studia goście: Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska, Katarzyna Pliszczyńska - rzeczniczka Ministerstwa Środowiska, Julia Fiedorczuk - pisarka, poetka i badaczka zajmująca się ekokrytyką, Alicja Łukasiak - artystka podróżująca po świecie, Marcin Rotkiewicz - dziennikarz „Polityki” oraz Paolo Valponi - włoski reżyser filmów przyrodniczych, który od dwudziestu lat kręci filmy o polskiej przyrodzie. 

Gościem specjalnym programu będzie Janusz Gajos, który opowie o swoim premierowym monodramie „Msza za miasto Arras” w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

 Hala Odlotów poleca: 
- spektakl Teatru Narodowego w Warszawie „Msza za miasto Arras” 
- filmy dokumentalne: „Biebrza. Między jawą a snem” (2015) oraz „Wisła od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia” (2013) w reżyserii Paolo Valponiego 
- powieść Julii Fiedorczuk „Nieważkość” (2015) 
- książkę eseistyczną Julii Fiedorczuk „Cyborg w ogrodzie” (2015)