Hala odlotów

W połowie XXI wieku ludzkość przeżyje mniej więcej taki przeskok, jaki miał miejsce miedzy małpą człekokształtną a człowiekiem - przewiduje Cadell Last z Global Brain Institute. Z kolei izraelski historyk Yuval Noah Harari sądzi, że rozwój technologii sprawi, że ludzie staną się zbędni. Epoka mas się skończyła. Być może największym pytaniem w ekonomii i polityce w nadchodzących dziesięcioleciach będzie pytanie o to, co zrobić z tymi wszystkimi bezużytecznymi ludźmi. Rok 2050 to okrągła data, dlatego też rządowi analitycy i międzynarodowe agencje badawcze uznały ją za punkt odniesienia. Z ich przewidywań wynika, że w połowie XXI wieku będziemy żyć w zupełnie innym świecie. Ale jakim? Kierunku postępu, charakteru zmian, skoków jakościowych przewidzieć niepodobna. Futurologia nie jest nauką, raczej ostrożnym lub nieostrożnym gdybaniem. 


Mimo to Katarzyna Janowska i Max Cegielski spróbują dziś opisać to, co czeka nas w nieodległej przyszłości wraz z zaproszonymi do studia gośćmi: dr Joanną Hańderek, filozofką kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Martyną Raduchowską, pisarką, Katarzyną Szymielewicz, prawniczką z Fundacji Panoptykon, Łukaszem Orbitowskim, pisarzem i publicystą, Tomaszem Budzyńskim, wokalistą, malarzem i poetą, Normanem Leto, artystą wizualny oraz dr Łukaszem Badowskim z Centrum Nauki Kopernik. Gośćmi specjalnymi programu są: Ewa Bem wokalistka i Ten Typ Mes (Piotr Szmidt), raper, pomysłodawca albumu „Albo inaczej”. To płyta, na której legendy polskiej piosenki - Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Gąssowski i Felicjan Andrzejczak - wykonują teksty rapowych klasyków do zupełnie nowej, jazzowej muzyki.

Hala 

Odlotów poleca: najnowszą książkę Łukasza Orbitowskiego „Inna dusza" i cyberpunkowy kryminał Martyny Raduchowskiej „Czarne światła: Łzy Mai" oraz płytę „Albo inaczej" Ewy Bem.