Giganci historii

Niemcy nazywali go Szalonym Majorem, a Stefan Rowecki Grot określał jego działania jako niepoczytalne. A mimo to przez ponad pół roku Oddział Wydzielony Wojska Polskiego pod dowództwem Henryka Dobrzańskiego Hubala bardzo skutecznie walczył z wojskami Wehrmachtu na kielecczyźnie wymykając się z kolejnych zasadzek i zadając wrogowi duże straty.
Wywodził się ze starej polskiej arystokracji, jako niepełnoletni chłopak służył w Legionach Piłsudskiego, później walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach międzywojennych łączył błyskotliwą karierę wojskową z międzynarodowymi sukcesami sportowymi w jeździectwie. Tuż przed wybuchem wojny przeszedł w stan spoczynku.
Jednak to właśnie II wojna światowa zrobiła z niego legendę. Dzięki śmiałym wypadom na wroga i błyskawicznym ucieczkom, szybkości przemieszczania się i umiejętności zaskakiwania przeciwnika zdobył sobie przydomek ostatniego polskiego zagończyka. O jego losach powstały książki, filmy, komiksy. On sam zginął w 1940 roku. Tak, jak żył z bronią w ręku. Major Henryk Dobrzański „Hubal”. Życie i działalność – to temat tego odcinka teleturnieju.