Geniusze i marzyciele

Film opowiada o wielkiej przyjaźni geniuszy dwóch pokoleń, którzy przecierali szlaki w pionierskich dziedzinach nauki. Czesław, zwany „polskim Ikarem”, tworzył pierwsze lotnie, Tadeusz – pierwsze samochody osobowe, słynne CWS. Razem próbowali zbudować pierwszy polski helikopter. Ich pasje i marzenia przerwała wojna. Tadeusz, niepokorny patriota, zginął w Auschwitz, a ojciec odszedł w samotności wkrótce po nim.

Choć żadne z aut CWS, zaprojektowanych przez Tadeusza Tańskiego, nie zachowało się do naszych czasów, w filmie zobaczymy aż 4 ich repliki. Podobno jeden z prototypów zakupił książę Sanguszko i cieszył się nim jeszcze po wojnie w swojej posiadłości pod Paryżem.

O pracy genialnego konstruktora opowiedzą w filmie: Luc Bastard – ekspert Association Renault Histoire, Philippe Michalski – francuski inżynier o polskich korzeniach, dr Jan Tarczyński – dyrektor Biblioteki Wojskowej w Warszawie, dr Andrzej Glass – historyk lotnictwa i inni. Twórcy filmu zastosowali m.in. technikę tzw. archikolaży, czyli animację z wykorzystaniem archiwalnych fotografii. Czesławowi Tańskiemu głosu użycza Piotr Fronczewski, a autorem muzyki jest Tadeusz Woźniak.