Errata do biografii

Andrzej Bobkowski (1913–1961) – polski pisarz, eseista, przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego, z wykształcenia ekonomista.

Tematem przewodnim filmu jest historia „Szkiców piórkiem”. To najbardziej znane dzieło Andrzeja Bobkowskiego było początkowo pisane na własny użytek jako pamiętnik. Zawiera opis życia w czasie okupacji, zarówno pod rządami Vichy, jak i w Paryżu. „Szkice...” zostały wydane po raz pierwszy w paryskiej „Kulturze”.

Natychmiast po opublikowaniu „Szkice...” wzbudziły skrajne reakcje. Zawierały zaskakująco trafne diagnozy polityczne, czasami niemal na pograniczu jasnowidztwa (atak Niemców na ZSRR, zamach na Sikorskiego, etc.). To musiało budzić podejrzenia, a zarzut podrasowania pamiętnika post factum pojawiał się nieustannie, szczególnie że został jako książka wydany 13 lat po napisaniu. Bobkowski, mieszkając w odległej Gwatemali, nie zaangażował się szczególnie w obronę swojej książki, ale nie ujawniał rękopisu.

Wydarzyła się jednak rzecz zaskakująca. Kilka lat temu w Nowym Jorku w archiwach Polskiego Instytutu Sztuki odnalazły się dwa pudełka z dokumentami oraz rękopisami Bobkowskiego, w tym rękopis „Szkiców piórkiem”. Pojawiła się zatem możliwość skonfrontowania wydania „Kultury” z 1957 roku z wykaligrafowanym oryginałem. Autorzy filmu dotarli do archiwów PIASA w Nowym Jorku i przygotowali stosowną dokumentację, która posłużyła za kanwę rozważań na temat zawiłych losów książki, wiarygodności czy wręcz geniuszu autora i jego równie skomplikowanych losów osobistych.