Errata do biografii

Kazimierz Wierzyński (1894–1969) – jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Prozaik, eseista, zdobywca złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.

Pochodził z rodziny austriackich Niemców i pierwotnie nazywał się Wirstlein. Brał udział w I wojnie światowej, co opisał w tomie opowiadań „Granice świata” (1933). W 1919 r. debiutował tomem „Wiosna i wino”, jedną z najważniejszych książek poetyckich międzywojennej Polski. W dwudziestoleciu był związany z grupą Skamander, opublikował m. in. głośne tomy „Laur olimpijski” i „Wolność tragiczna”. Po wybuchu II wojny światowej udał się na emigrację, gdzie spędził resztę życia, głównie w Stanach Zjednoczonych, nie zgadzając się na rządy komunistów w Polsce, czemu dawał często wyraz, m. in. w tomie „Czarny polonez” z 1969 roku.

Na emigracji publikował wiersze, eseje; wydał także monografię Chopina. Jego emigracyjna twórczość nie była wydawana w PRL aż do śmierci pisarza, a jej okrojony fragment udostępniono czytelnikom dopiero w 1972 roku. Wiele utworów Wierzyńskiego, w tym poświęconą Piłsudskiemu „Wolność tragiczną”, wydano dopiero po 1989 roku. Zaliczany przez wielu krytyków i pisarzy (m. in. Jakobsona, Herberta) do największych poetów XX wieku, Wierzyński wciąż pozostaje w Polsce pisarzem nieznanym, zwłaszcza jeżeli chodzi o jego powojenną twórczość.

Film przypomni właśnie emigracyjną biografię pisarza, stawiając pytanie o to, dlaczego było on „źle obecny” w PRL, jaki był jego stosunek do komunizmu oraz Rosji i jakie jest dzisiaj znaczenie jego twórczości. W filmie wypowiedzą się na ten temat: Anna Nasiłowska, Maciej Wierzyński (syn pisarza), prof. Sławomir Cenckiewicz i Nina Polan. Autorzy programu odwiedzą również Saq Harbour, gdzie pisarz mieszkał w USA.