Errata do biografii

Marek Krzysztof Nowakowski (1935–2014) – polski pisarz, przedstawiciel małego realizmu, publicysta, scenarzysta. W jego barwnej i dramatycznej biografii bardzo istotne miejsce zajmuje działalność w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80.

Nowakowski publikował pod pseudonimem w paryskiej „Kulturze”, należał do sygnatariuszy Memoriału 101 z 1976 roku, był także jednym z założycieli i redaktorów niezależnego pisma literackiego „Zapis” powstałego w 1977 roku.

Publikował w drugim obiegu m.in. głośny „Raport o stanie wojennym”. W marcu 1984 roku za tę aktywność został aresztowany i oskarżony o działalność na szkodę PRL. Od początku lat 60. Nowakowski, jako figurant „Nowy”, był inwigilowany przez SB, przy czym szczególnie intensywnie w latach 70. i 80., co stało się tematem jego książki „Kryptonim Nowy. Tajemnice mojej esbeckiej teczki”.

Niniejszy film opowiada m.in. o tym epizodzie biografii pisarza, przypominając jego działalność opozycyjną oraz towarzyszące jej represje i szykany ze strony SB, które miały swe dramatyczne, ale i komiczne konsekwencje.