Errata do biografii
Wiktor Woroszylski (1927–1996) – polski poeta, prozaik, tłumacz i recenzent filmowy.
W 1945 roku przyjechał do Łodzi, zaczął studia, początkowo medycynę, ostatecznie polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Zapisał się także do PPR, potem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zaczynał jako autor poezji publicystyczno-agitacyjnej, będąc czołową postacią tzw. pryszczatych. W 1947 roku przeniósł się do Warszawy. Po 1955 zaczął pisać lirykę refleksyjną, opowiadania, szkice, utwory dla dzieci i młodzieży oraz zajął się przekładami literackimi z języka rosyjskiego.
Zerwał z komunizmem po stłumieniu rewolucji węgierskiej 1956, którą obserwował na własne oczy, przebywając wówczas w Budapeszcie (w PZPR formalnie pozostał do 1966 roku). W latach 70. związany z opozycją demokratyczną, współpracownik Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.
Wiktor Woroszylski był jednym z pistoletów komunistycznej młodzieżówki Ludowej Polski lat 40. Przerabia typowy życiorys komunistycznego działacza, który z czasem przechodzi na drugą stronę barykady. W latach 60. i 70. Woroszylski staje w pierwszym szeregu działaczy opozycji demokratycznej. Jaka droga doprowadziła go do tego i kim tak naprawdę był?