Errata do biografii

Jerzy Putrament (1910–1986) – pisarz, poeta, publicysta, poseł na Sejm PRL I i II kadencji z ramienia PZPR, członek egzekutywy POP PZPR przy ZG Związku Literatów Polskich. Budowniczy Polski Ludowej.

W filmie z cyklu „Errata do biografii” jeszcze przed planszą tytułową Putrament mówi o sobie: „czy ja coś ważnego zrobiłem w literaturze? Nic nie zrobiłem. Czy ja czegoś dokonałem? Uratowałem paru ludzi, ale oni nawet o tym nie wiedzą”.

W dokumencie swoje opinie o działalności politycznej, publicznej i książkach Putramenta wygłaszają krytycy literaccy (prof. Ryszard Matuszewski, i dr hab. Anna Nasiłowska) oraz pisarze: Joanna Siedlecka, Jerzy Sito, Eugeniusz Kabatc i Włodzimierz Odojewski. W programie cytowane są obszernie dokumenty, z których wynika, że Jerzy Putrament mógł współpracować zarówno z polską tajną policją przed 1939 rokiem, jak i z sowieckim NKWD, Służbą Bezpieczeństwa. Odnotowany został także w aktach Stasi.

Wymowną puentę stanowi sonda przeprowadzona przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego. Okazuje się, że Putrament – pisarz hołubiony przez reżim komunistyczny – w wolnej Polsce jest zupełnie nieznany…