Errata do biografii

Maciej Słomczyński (1920–1998) – pisarz i tłumacz. Swoje powieści kryminalne podpisywał pseudonimem „Joe Alex”.

W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej krwi. Był Polakiem z wyboru, synem Angielki i Amerykanina. Maciej Słomczyński podczas wojny walczy w podziemiu, jest więźniem Pawiaka, ukrywa Żydów, brawurowo przedostaje się do Austrii, gdzie trafia do obozu pracy. Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie Słomczyński wstępuje do armii USA. Po zakończeniu wojny podejmuje zaskakującą decyzję: wraca do Polski. Jednak musi ukrywać swoją przeszłość.

Zaczyna karierę literacką. Mieszkając w Domu Literatów w Krakowie, pada ofiarą donosów Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej, w których UB jest informowana o sekretach Słomczyńskiego. W końcu 1952 roku bezpieka wkracza w życie Słomczyńskiego pod zarzutem szpiegostwa, w efekcie czego podejmuje on współpracę jako TW „Włodek”. Wyjeżdża z Krakowa i odmawia dalszej współpracy. W 1956 roku pisze minipowieść „Cassiopeia”, w której przedstawia pisarza wplątanego we współpracę z systemem, opisuje szczegółowo metody UB, istotę systemu łamania ludzi.

Od lat 60. zajmuje się głównie pracą tłumacza, co daje polskiej literaturze m.in. przekłady dzieł wszystkich Szekspira czy takich „nieprzekładalnych” dzieł jak „Ulisses”. Na życie Słomczyński zarabia jednak przede wszystkim kryminałami pisanymi pod pseudonimem „Joe Alex”.