Baby Boom

Po II wojnie światowej nastąpiły narodziny największej w dziejach liczby dzieci. Pokolenie to stworzyło kulturę młodzieżową jaką znamy i stało się siłą sprawczą bezprecedensowego rozwoju i dobrobytu w wysokorozwiniętych krajach. Dziś baby boomers osiągnęły wiek średni i ponownie zmieniają świat. Wkrótce to oni stworzą największą populację ludzi starych, coraz częściej wymagających opieki.

Demografowie alarmują, że nie ma kim zastąpić tego pokolenia. Że nie ma nowych baby boomers, które zajęłyby opuszczone przez nich miejsce. Obserwujemy dramatyczny spadek płodności w krajach rozwiniętych. I dzieje się to w chwili, gdy Zachód osiągnął najwyższy poziom dobrobytu w dziejach człowieka. Czy można odwrócić ten trend? Czy też wkroczyliśmy na ścieżkę upadku finansowego i ewentualnego wymarcia?

Autorzy cyklu prezentują przykłady ze wszystkich zakątków świata. Opowiadają też o wyzwaniach przyszłości. I tak wielu naukowców uważa dziś, że naturalny proces starzenia się doprowadzony został do granic możliwości. Że czas teraz na skok, w którym długowieczność będzie wynikiem prac i osiągnięć inżynierii genetycznej.

Już dziś potrafimy hodować narządy z komórek macierzystych i znamy leki radykalnie wydłużające wiek życia zwierząt. Wkrótce, jak dowodzą niektórzy naukowcy, padnie ostatnia bariera, odnajdziemy Świętego Graala genetyki – odkryjemy przełącznik genetyczny, który spowolni, bądź wstrzyma proces starzenia się ludzi, dzięki czemu można będzie żyć 120 i więcej lat.

Oczywiście, konsekwencje społeczne, polityczne i ekonomiczne przedłużenia życia są ogromne i już dziś dyskutowane w kręgach politycznych na całym świecie. Wzrośnie rola i znaczenie geriatrii. Im więcej osób z pokolenia Baby Boomu będzie wchodzić w okres starości, tym większej będą one wymagały opieki. Pojawią się też pomysły, by proces ten poddać kontroli. Jak na ironię, w czasie, gdy nauka dokonuje milowych kroków dziedzinie przedłużenia życia, ruch na rzecz eutanazja zaczyna zyskiwać na znaczeniu.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Austria, 2013

Czas trwania: 2 x 52 min.

Reżyseria: Ili Bare

Tytuł oryginalny: Baby Boom To Bust