Woronicza 17

Kolejna odsłona ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Umundurowani Białorusini z długą bronią w ręku wkroczyli na terytorium Polski. Na „zielone ludziki” natknął się polski patrol. Kiedy Polacy podjęli próbę nawiązania kontaktu, agresorzy przeładowali broń i wycofali się na teren Białorusi. Była to kolejna prowokacja po tym jak w naszą stronę oddawano puste strzały, funkcjonariusze Straży Granicznej byli atakowani kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami podczas uniemożliwiana sforsowania płotu granicznego. Eskalacja działań białoruskiego reżimu trwa. Solidarność z Polską wyraziła Komisja Europejska i NATO. Część opozycji i emerytowani generałowie krytykują rządzących i funkcjonariuszy chroniących granicę.

W kilkudziesięciu miastach w Polsce dobyły się manifestacje pod hasłem „Ani jedna więcej” dotyczące interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej. Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał komunikat, że lekarze nie mogą bać się podejmowania trudnych decyzji w sytuacjach oczywistych. Była to reakcja na śmierć 30-letniej kobiety w szpitalu w Pszczynie, gdzie lekarze czekali na obumarcie płodu, co wywołało u ciężarnej sepsę, a następnie zgon. Zdaniem opozycji, ta śmierć to wynik zaostrzonego prawa, rządzący uważają, że mogło dojść do błędu lekarskiego, prawo dopuszcza ratowanie życia kobiety w podobnych sytuacjach, a opozycja wykorzystuje to do gry politycznej.

Prezydent podjął inicjatywę ustawodawcą w sprawie powołania sędziów pokoju, którzy będą mili odciążyć całe sądownictwo. O ich powołanie postulował Paweł Kukiz.

Gośćmi programu są Barbara Dolniak (PO), Joanna Lichocka (PiS), Marek Balt (Nowa Lewica), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska), Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) i Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta).