Studio Lwów

W programie:


Wojna na Ukrainie. Raport z obrony kraju

Trwa kolejny dzień wojny. Główne walki toczą się na obrzeżach Bachmutu i Marjinki. W ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły ponad 60 ataków. Jak twierdzi premier Denys Szmyhal, ukraińska kontrofensywa może ruszyć już latem.


Wielkanoc wiernych obrządku wschodniego

16 kwietnia prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzili Wielkanoc, która w tym roku wypadła tydzień po katolickiej. Niestety kolejne święta na Ukrainie minęły w cieniu wojny. Mieszkańcy Lwowa i goście mogli poznać tradycje wielkanocne w lwowskim skansenie.


Wystawa i warsztaty sztuki pisankarstwa w skansenie lwowskim

W zbiorach lwowskiego skansenu jest kilka tysięcy pisanek z górskich regionów Ukrainy. W okresie wielkanocnym muzealnicy przygotowali wystawę, której towarzyszyły warsztaty sztuki pisankarstwa dla uczniów lwowskich szkół.


Wystawa fotograficzna „Opowieści z okupowanego Krymu”

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się dziewięć lat temu od zajęcia półwyspu Krymskiego. I od pierwszych dni najeźdźca prześladuje miejscową ludność. „Opowieści z okupowanego Krymu” to tytuł otwartej we Lwowie wystawy fotograficznej, której autorami są ukraińscy reporterzy.


Renowacja figury Św. Jana z Dukli

Już wkrótce figura św. Jana z Dukli, patrona Lwowa, odzyska swój dawny blask. Instytut POLONIKA prowadzi prace konserwatorskie. Postać Świętego od lat wieńczy kopułę studni na dziedzińcu dawnego klasztoru bernardynów we Lwowie.