Studio Lwów

Wojna na Ukrainie. Raport z obrony kraju

Trwa kolejny dzień wojny. Według Sztabu Generalnego rosyjska armia skupia się na atakach w rejonach: bachmuckim, łymanskim, awdijiwskim i marjinskim. Za nami też pierwsza od wybuchu wojny, oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Komentatorzy już nazywają ją historyczną.


Wielkanoc we Lwowie w czasie wojny

To była już druga Wielkanoc obchodzona przez wiernych obrządku rzymskokatolickiego w czasie wojny na Ukrainie. Uczucie niepokoju i smutku były obecne we wszystkich domach. Przy stołach zabrakło tych, którzy walczą na froncie. Jednak mieszkańcy Lwowa wierzą w szybkie zwycięstwo dobra nad złem.


Wielkanocne pisanki z Zaporoża dla Polski

W dowód wdzięczności za pomoc i wsparcie udzielone przez Polskę napadniętej Ukrainie hafciarki z przyfrontowego Zaporoża w wyjątkowy sposób udekorowały miejscowy rzymskokatolicki kościół. Ręcznie wykonane, ozdobne pisanki pojechały też do Polski.


Działalność lwowskich harcerzy

Bóg, Honor, Ojczyzna – to trzy filary patriotyzmu od lat pielęgnowane przez lwowskich harcerzy. Mimo wojny nie zawiesili działalności i nadal ćwiczą, by zawsze być gotowym stanąć w obronie słabszych, potrzebujących, ale też w obronie Ojczyzny.


Polskie ślady miasteczka Kamieńskie

A teraz zapraszam na południe Ukrainy. I tam możemy znaleźć ślady polskiej historii. Pod koniec XIX wieku polski przedsiębiorca Ignacy Jasiukowicz jako dyrektor Dnieprowskiego Towarzystwa Metalurgicznego doprowadził do rozkwitu miasteczko Kamieńskie w obwodzie dniepropietrowskim. Ufundował też kościół św. Mikołaja.