Sprawa dla reportera

W pierwszej części programu pokażemy historię pani Emilii z Białegostoku, nauczycielki języka polskiego i doktora literatury. Kobieta w wieku 39 lat przeszła udar mózgu, po którym nie odzyskała jeszcze pełnej sprawności intelektualnej. Skarży się, że nie słyszy własnych myśli, a dzień mija jej jak pięć minut. Wie, że kocha swojego męża i małego synka, ale tego nie czuje. Mówi, że czuje się jak robot i ciało bez duszy. Musiała zrezygnować z pracy w szkole i kariery naukowej. Nie umie wykonać najprostszych czynności jak pranie, gotowanie, sprzątanie. Jest zdana na opiekę rodziny. Pani Emilia szuka ratunku zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i alternatywnej. Była u kilkudziesięciu neurologów i psychiatrów, ale też u bioenergoterapeutów, wróżbitów, tarocistów, szeptuch. Jej poszukiwania nie przyniosły jednak efektów, a kosztowały ją łącznie około 40 tys. zł. Pani Emilia jest silnie zdeterminowana, by odzyskać dawną sprawność i swoje dawne życie, prosi o pomoc i znalezienie cudownego leku na jej tajemniczą chorobę.

W drugiej części programu podejmiemy sprawę pani Iwony, której grozi eksmisja z rodzinnego domu. Dom i ziemia należały do jej rodziców, ale zakupu nie potwierdzili aktem notarialnym. Gdy po śmierci rodziców pani Iwona chciała dopełnić formalności notarialnych, potomkowie poprzednich właścicieli sprzedali schedę po rodzicach Iwony synowi sołtysa, który chce za wszelką cenę pozbyć się pani Iwony i uporczywie ją nęka. Wytoczył jej sprawę o eksmisję i o wymeldowanie, zburzył jej szopę, letnią kuchnię, wyciął drzewa, zniszczył dach, po czym wezwał nadzór budowlany, który orzekł, że budynkowi grozi zawalenie. Kobieta jest zrozpaczona i prosi o pomoc.

Ostatnia część programu będzie poświęcona 6-miesięcznej Poli z miejscowości Białoboki niedaleko Rzeszowa, chorej na śmiertelną chorobę - SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Jedynym ratunkiem dla chorej dziewczynki jest lek genowy, który kosztuje ponad 9 milionów złotych. Mimo zaangażowania okolicznych mieszkańców, którzy organizują zbiórki w internecie, kiermasze i festyny udało się jak dotąd zebrać jedynie półtora miliona złotych. Rodzice i dziadkowie Poli są zrozpaczeni i bezradni. Dziadek dziewczynki jest kamieniarzem, boi się, że będzie musiał stworzyć nagrobek dla swojej ukochanej wnuczki. Błaga o ratunek. Caritas Polska uruchomił pomocowy sms, Widzowie programu mogą wesprzeć Polę w walce o zdrowie.