Sprawa dla reportera

W pierwszej części podejmiemy interwencję w sprawie dwóch Cyganek, które jak twierdzą, są ofiarami agresji i nienawiści ze strony sąsiadów. Kobiety od dwóch lat zamieszkują lokal socjalny. Pozostali lokatorzy kamienicy nie akceptują ich odmienności etnicznej i kulturowej wulgarnie wyzywają, grożą im podpaleniem, poderżnięciem gardła, są agresywni, prowokują kłótnie. Jeden z sąsiadów został prawomocnie skazany za uszkodzenie zamka do drzwi. W kamienicy często interweniuje policja. Aby zapobiec eskalacji konfliktu burmistrz miasta wskazał Cygankom nowy lokal, do którego powinny się przeprowadzić, jednak kobiety nie rozumieją, dlaczego to one mają opuścić mieszkanie, skoro nie czują się winne. Bohaterki reportażu podkreślają, że są obywatelkami Polski i proszą, by nie nazywać ich Romkami, tylko właśnie Cygankami.

W kolejnej części podejmiemy sprawę pani Jadwigi i jej małoletniego syna, którzy zostali bez środków do życia po tym, jak dwa lata temu zmarł konkubent kobiety, ojciec chłopca. Na chwilę przed śmiercią mężczyzna przekazał całe rodzinne gospodarstwo, na którym przez kilkanaście ostatnich lat pracowała głównie pani Jadwiga, bratu na co dzień mieszkającemu za granicą. Tym samym pozbawił konkubinę i dziecko dachu nad głową i źródła dochodu. Bohaterka reportażu uważa, że brat wykorzystał chorobę nowotworową i alkoholową jej partnera by przejąć majątek. Syn Jadwigi do tej pory nie otrzymuje renty po ojcu.

W trzeciej części pokażemy sprawę Pawła, który mierzy się najprawdopodobniej z rzadką chorobą o nazwie słoniowacizna. Przez brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w leczeniu tej choroby diagnoza nie została ostatecznie potwierdzona. Paweł zmaga się również z licznymi kilkunastokilogramowymi guzami w ciele, które regularnie usuwane chirurgicznie, powstają na nowo powodując ból i utrudniając życie. Jedynym wsparciem dla mężczyzny jest jego żona, która codziennie opatruje rany i odparzenia na ciele męża. Dzięki uprzejmości Caritas została założona zbiórka sms oraz konto pomocowe. Widzowie mogą się włączyć w zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację Pawła.