Sprawa dla reportera

W pierwszej części podejmiemy sprawę pana Tadeusza, pokrzywdzonego decyzją sądu, który wydając wyrok rozwodowy podzielił małżeński majątek - dom w stylu góralskim położony nad jeziorem - w taki sposób, że byłej żonie Tadeusza przyznał m.in. możliwość korzystania z połowy domu. Według bohatera reportażu, dom został wybudowany głównie z jego własnych środków zgromadzonych przed małżeństwem. Ponadto Tadeusz uważa, że żona powinna się wyprowadzić aby oboje mogli ułożyć swoje życie na nowo. Dodatkowy niepokój Tadeusza powoduje fakt, że była żona oskarżała go wielokrotnie o stosowanie przemocy fizycznej więc wspólne zamieszkiwanie byłych małżonków w jednym domu może prowadzić do kolejnych oskarżeń z jej strony.

W kolejnej odsłonie zajmiemy się sprawą sławnego wiolonczelisty z Kanady - pana Jeremy’ego. Bohater od wielu lat walczy o kontakt ze swoim synem, jednak na przeszkodzie w budowaniu relacji rodzicielskiej stoi zarówno matka dziecka, jak i polski wymiar sprawiedliwości, który od lat nie jest w stanie skutecznie wyegzekwować zasądzonych kontaktów ojca z synem. Przed narodzeniem chłopca pan Jeremy pisał do krakowskich szpitali informując, że w którymś z nich miał się urodzić jego syn. Od tego czasu minęło przeszło dziesięć lat, a kontakt z synem jest mu nadal regularnie utrudniany. Bohater reportażu martwi się o psychikę dziecka, które według niego, jest nastawiane i manipulowane nie będąc świadomym własnej tożsamości kto jest jego ojcem. Wiolonczelista błaga polski wymiar sprawiedliwości o pomoc aby ochronił jego ojcowskie prawa, dla których poświęca swoje życie i karierę muzyczną.

Trzecia sprawa to historia pani Marioli, matki dorosłych już synów bliźniaków. Jeden z nich pan Łukasz cierpi od urodzenia na skomplikowaną wadę serca. Przez niemal 30 lat życia był wielokrotnie z sukcesem operowany przez polskich lekarzy. W zeszłym roku pan Łukasz upadł przy klatce schodowej bloku, w którym mieszka. Mimo fachowo prowadzonej reanimacji przez sąsiadkę, jego serce zatrzymało się na długo. Dziś Łukasz leży przykuty do łóżka, bez kontaktu z bliskimi. Pani Mariola błaga o pomoc, aby uzbierać pieniądze na rehabilitację syna dającą nadzieję na normalne życie.