Sprawa dla reportera

1) Czuje się pokrzywdzona postanowieniem sądu o podziale i sposobie korzystania z domu, które zapadło na czas jej rozwodu z mężem. Według spornego postanowienia, mężczyzna miał m.in. zająć piętro domu wraz z łazienką, w której znajduje się wanna z hydromasażem. Według relacji naszej bohaterki, wanna została zakupiona specjalne do celów rehabilitacyjnych, głównie z jej pieniędzy. Jak twierdzi kobieta, pomimo że sąd nakazał mężczyźnie udostępnić jej łazienkę, były mąż przez wiele miesięcy zabraniał jej wstępu do pomieszczenia. Między małżonkami dochodzi do licznych sporów i kłótni.

2) Sprawa montera kadłubów, który miał wypadek podczas pracy na statku w Holandii – spadł z 6 m i na skutek wypadku złamał kręgosłup. Jest sparaliżowany od pasa w dół. Niedługo minie10 lat od kiedy walczy o sprawiedliwość i odszkodowanie, a teraz sprawie grozi przedawnienie. Prokuratura umarza i zawiesza postępowania, ponieważ mężczyzna był zatrudniony na tzw. „śmieciową umowę” w jednej z firm pośredniczących w zatrudnieniu pracowników z Polski w Holandii, a sam wypadek wydarzył się poza granicami kraju, pod obcą banderą.

3), Przy tej okazji wracamy do archiwalnych materiałów dotyczących problemów polskich stoczniowców – m.in. do tematu tzw. „taniej bandery”, a także do sprawy stoczni z Gdańska, która produkowała okręty dla ZSRR i nie otrzymała za nie zapłaty. Dawni pracownicy stoczni podziękowali za nagłośnienie ich historii, ponieważ ich sprawa zakończyła się sukcesem – stocznia odzyskała pieniądze i przetrwała, pomimo że groził jej upadek.