Sprawa dla reportera

1) 10-letnia Andzia choruje na dwie poważne choroby o podłożu genetycznym. Pierwsza z nich - nerwiakowłókniakowatość objawia się m.in. występowaniem guzów na całym ciele oraz licznymi zmianami skórnymi. Andzia zmaga się też z poważną chorobą o podłożu nowotworowym, ponieważ w jej mózgu zdiagnozowano kilka glejaków. Rodzice dziewczynki szukają pomocy poza granicami kraju, ponieważ, jak twierdzą, lekarze w Polsce nie potrafią pomóc ich dziecku. Nadzieją mogą być kosztowne terapie przeprowadzane w USA i Hiszpanii. Rodzice Andzi przez wiele lat zmagali się z niepłodnością. Udało im się powołać na świat 3 córki, niestety 10 ciąż stracili. Siłę do walki o zdrowie Andzi dają im nie tylko bliscy, ale przede wszystkim wiara w Boga, której nie stracili mimo wielu dramatycznych przeżyć.

2) Polsko-ukraińskie małżeństwo będące w trakcie rozwodu, walczy między sobą o prawo do opieki nad trójką ich dzieci oraz o kontakty z nimi. Dwójka starszego potomstwa jest pod opieką ojca, natomiast najmłodszy synek został z mamą. Kobieta skarży się, że mąż utrudnia jej kontakty zasądzone postanowieniem sądu. Miejscowa policja też nie może pomóc, ponieważ oboje mają pełnię praw rodzicielskich. Każda ze stron pragnie dobra dzieci, ale trudno im znaleźć porozumienie w tej sprawie.

3) Wracamy do historii właścicieli rodzinnej firmy stolarskiej produkującej drewniane schody. W związku z problemami finansowymi i zadłużeniem w ZUS-ie pan Remigiusz - właściciel firmy, próbował zaciągnąć kredyt na spłatę długów i zakup nowych maszyn do produkcji. Bank odmówił przyznania kredytu więc rodzina skorzystała z usług prywatnej firmy, która udzieliła pożyczki w wysokości ok. 230 tys. zł. pod zastaw stolarni. Początkowo spłata pożyczki szła zgodnie z harmonogramem, jednak w lutym właściciele stolarni i ich pracownicy zachorowali na koronawirusa. Firmę zamknięto, co spowodowało opóźnienie w spłatach rat i doprowadziło do przejęcia budynku stolarni przez firmę kredytową. Nagłośnienie tej sprawy spowodowało, że właściciele stolarni i właściciele firmy pożyczkowej doszli do porozumienia – firma pożyczkowa umorzyła część kosztów, a pan Remigiusz spłacił zadłużenie.

4) Na koniec historia malutkiej dziewczynki z Wielkopolski, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Rodzina oraz lokalna społeczność mobilizowała się w walce o najdroższy lek świata. Wśród wolontariuszy był m.in. Arkadiusz – numizmatyk, który wystawiał na licytacje monety ze swojej kolekcji - a ta jest bardzo pokaźna i cenna, ponieważ są w niej m.in. monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego czy Wojny Trojańskiej. Cena za zdrowie i życie Olgi była bardzo wysoka – to 9 mln zł. Rodziców i dziewczynkę wsparli też widzowie – udało się zebrać potrzebne środki, dziewczynka czeka już tylko na podanie terapii.