Sprawa dla reportera

1) Nie tylko dzieci, ale i dorosłych dotyka bardzo rzadka choroba - NBIA, która charakteryzuje się odkładaniem żelaza w mózgu. Może to objawić się w każdym wieku, jej zdiagnozowanie zajmuje czasem wiele lat. Pacjenci dotknięci chorobą nie panują nad swoją równowagą, przewracają się bezwiednie, maja problemy z mową, a w najcięższych przypadkach są całkowicie leżący. Jak twierdzą rodzice chorych, w Polsce nie ma leku na tę chorobę. Jedynie odpowiednia dieta, rehabilitacja i stosowanie kwasów Omega 3, nieznacznie wpływa na poprawę stanu chorych. Rodziny na własny koszt szukają pomocy za granicami kraju - wysyłają próbki skóry ich dzieci na badania m.in. do Monachium i Sewilli. Zwrócili się również do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pomoc w sfinansowaniu programu lekowego dla ich dzieci.

2) Henryk z okolic Warszawy twierdzi, że pod przymusem psychicznym ze strony konkubiny przekazał swój majątek sąsiadom. Przez kilka lat żył w związku z prawdopodobnie chorą psychicznie kobietą, która miała znęcać się nad nim fizycznie i psychicznie. Mężczyzna czuł się zastraszony do tego stopnia, że zerwał kontakty ze swoją rodziną i dał się przekonać do przepisania majątku sąsiadom, w zamian za umowę dożywocia. Niestety w akcie notarialnym nie zapewnił sobie opieki od obdarowanych. Próbował cofnąć swoją decyzję w sądzie, Bez efektu.

3) Historia kilku rodzin z okolic Nidzicy, którzy stracili cały dobytek życia z powodu wybuchu gazu w bloku, w którym mieszkali. Budynek był pozostałością po PGR, w którym niegdyś pracowały pokrzywdzone rodziny. Wybuch gazu był na tyle silny, że blok musiał zostać zburzony i rozebrany, a mieszkańcy trafili do tymczasowych lokali i potrzebują wsparcia.