Sprawa dla reportera

1) Pani Magdalena nie zgadza się z postanowieniem sądu o nakazie powrotu swojej córki do ojca na teren Niemiec na podstawie Konwencji haskiej. Sąd uznał, że doszło do uprowadzenia rodzicielskiego i dziecko powinno wrócić do ojca.

2) Jan jest wiejskim muzykantem samoukiem. Od lat uczy miejscową młodzież tradycyjnych kurpiowskich tańców i śpiewów, daje też lekcje gry na harmonii pedałowej. Mężczyzna został oskarżony przez jednego ze swoich uczniów o molestowanie seksualne. Sąd wydał wyrok skazujący, z którym Jan nie może się pogodzić i na potwierdzenie swojej niewinności przedstawia licznych świadków, którzy potwierdzają, że nigdy nie zauważyli niepokojących symptomów w zachowaniu swojego nauczyciela, ani rzekomo pokrzywdzonego ucznia. Opinia seksuologiczna potwierdza, że Jan nie ma skłonności pedofilskich. Wątpliwości budzi również fakt, że rzekomo pokrzywdzony chłopiec od wielu lat nie miał żadnego kontaktu z Janem.

3) Teresa od wielu lat choruje na nowotwór. Kobieta została zdiagnozowana, kiedy była w ciąży i od razu po urodzenia dziecka została skierowana na naświetlania, które spowodowały cofnięcie choroby. Niestety po niedługim czasie niepokojące objawy powróciły i, jak twierdzi kobieta, lekarze nie wykonali podstawowych badań w kierunku zbadania ich przyczyny. Nowotwór rozsiał się po kościach i narządach wewnętrznych. Teresie pozostało leczenie paliatywne. Rodzina Teresy jest w trudnej sytuacji materialnej - mąż porzucił pracę, aby opiekować się chorą żoną. Kobieta nie może otrzymać renty, ponieważ nie przepracowała lat wymaganych ustawowo.