Sprawa dla reportera

1) Sprawa rolnika, któremu kilka lat temu padło ogromne stado świń. Dramatyczna sytuacja finansowa oraz odejście ukochanej kobiety, która zostawiła z nim dwójkę małych dzieci, zmusiły rolnika do wzięcia pożyczki na lichwiarskich warunkach – oprocentowanej 40 procent w skali roku. Obecnie dług wynosi ponad milion złotych, a gospodarstwo może w każdej chwili zostać zlicytowane przez komornika. Jego ciężką sytuację pogorszył również konflikt z miejscowym proboszczem, od którego dzierżawił ziemię parafialną. Po wygaśnięciu umowy dzierżawy nasz bohater stracił możliwość wypasu swoich zwierząt na dużych, parafialnych areałach.

2) Półtoraroczny Kirl z Ukrainy choruje na śmiertelną chorobę – rdzeniowy zanik mięśni. Po otrzymaniu diagnozy, rodzice chłopca spakowali tylko najpotrzebniejsze rzeczy i w ciągu jednego dnia przeprowadzili się z Ukrainy do Polski. W ich ojczyźnie nie ma żadnego leczenia dla dzieci z SMA. Chłopczykowi pomagają wolontariusze z całej Polski, którzy mimo to, że nie znają osobiście ani rodziców Kirila, ani siebie nawzajem, organizują w internecie liczne akcje społeczne i licytacje mające na celu zebranie pieniędzy na nowoczesną terapię genową w USA.

3) Wracamy do sprawy wychowanki domu dziecka - 24-letniej Patrycji z Łodzi. Kobieta wychowywała się w skrajnej biedzie, w domu bez bieżącej wody i toalety. Matka wyrzekła się jej, kiedy Patrycja miała 5 lat, do dziś nie interesuje się losem córki. Patrycja trafiła do domu dziecka, a w wieku 16 lat sama została matką. Obecnie pracuje w szpitalu jako referent i marzy o usamodzielnieniu się. Urząd Miasta przedstawił Patrycji kilka propozycji mieszkań, jednak żadne z nich nie spełniało podstawowych standardów. Dzięki pomocy naszych ekspertów kobieta otrzymała 40-metrowe, nowe, komfortowe mieszkanie.

4) Przypominamy także dramatyczną historię czwórki rodzeństwa z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Po śmierci matki oraz opuszczeniu rodziny przez ojca alkoholika, najmłodsza siostrzyczka została przekazana do rodziny zastępczej. Pozostała trójka starszego rodzeństwa walczyła o odzyskanie praw do opieki nad siostrą, tym bardziej, że dziewczynka była przygotowywana do adopcji zagranicznej. Dzięki pomocy ekspertów „Sprawy dla reportera” najmłodsza siostra wróciła do swoich najbliższych – jedna ze starszych sióstr została ustanowiona dla niej rodziną zastępczą.

5)Na koniec wracamy do historii Agaty, która urodziła się z nogą krótszą o 23 cm. Pomimo niepełnosprawności dziewczyna pracuje w magazynie w supermarkecie oraz na recepcji w salonie kosmetycznym. Zarobione pieniądze odkłada na operację wydłużenia nogi w klinice dra Paleya. Koszt leczenia wynosi ok. pół miliona złotych. Dzięki pomocy naszych widzów Agacie udało się zebrać środki potrzebne na pierwszą operację.