Sprawa dla reportera

1) Sprawa z pozoru kuriozalnego konfliktu sąsiedzkiego z Warszawy, to opowieść niczym z bajki o Pawle i Gawle. Pan Wiesław - emerytowany kierowca karetki pogotowia czuje się szykanowany i dręczony przez sąsiada z dołu – byłego ochroniarza. Dwie sąsiadujące ze sobą w bloku rodziny od kilku lat toczą spory m.in. o głośne tupanie w podłogę, słuchanie muzyki czy śpiewanie. Kłótnie często kończą się interwencją policji, a nawet wyrokami skazującymi.

2) 24-letnia Patrycja z Łodzi to wychowanka domu dziecka. Dorastała w skrajnej biedzie, w domu bez bieżącej wody i toalety. Matka wyrzekła się jej, kiedy dziewczyna miała 5 lat. Do dziś nie interesuje się losem córki. Patrycja trafiła do domu dziecka, a w wieku 16 lat sama została matką. Obecnie pracuje w szpitalu jako referent i marzy o usamodzielnieniu się. Nadal mieszka w domu dziecka, ponieważ od kilku lat czeka na przyznanie mieszkania. Urząd Miasta przedstawił jej kilka propozycji lokalu, jednak żadne z nich nie spełniało podstawowych standardów.

3) Dwuletnia Lenka choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA1. Ratunkiem dla dziewczynki jest terapia genowa lekiem Zolgensma, której koszt to ok 9,5 mln zł. Rodzina walczy o każdą złotówkę - dziadkowie Lenki jeżdżą „Dziadkobusem" po całym kraju i starają się pozyskiwać fundusze na lek. Czas na zebranie całej kwoty jest bardzo ograniczony – aby otrzymać leczenie dziewczynka nie może ważyć więcej niż 13,5 kg.