Sprawa dla reportera

1) Sprawa tajemniczej śmierci 36-letniego kierowcy TIR-a, którego ciało zostało odnalezione w kabinie samochodowej na parkingu pod Krakowem. Rodzina zmarłego zarzuca śledczym liczne błędy. Oględziny miejsca zdarzenia zostały przeprowadzone bez udziału prokuratora i medyka sądowego, sekcja zwłok nie ustaliła przyczyny zgonu, ubranie mężczyzny było nasiąknięte krwią - nie ustalono, skąd miała ona pochodzić. Nie sprawdzono również ostatnich miejsc logowania jego telefonu, a po zakończonym śledztwie telefon oddano byłemu pracodawcy. Narzeczona zmarłego podejrzewa, że jego śmierć mogła mieć związek z porachunkami tzw. mafii lekowej, ponieważ mężczyzna przewoził niebezpieczne środki medyczne.

2) Historia rolnika, który oddał swoją ojcowiznę pod budowę drogi szybkiego ruchu. Od 13 lat mężczyzna walczy o należne mu odszkodowanie za wywłaszczenie. Nie otrzymał go, ponieważ ówczesny minister zwlekał ponad półtora roku z przyznaniem decyzji uznającej roszczenia. Ostatecznie stwierdzono przewlekłość postępowania i nie wypłacono kwoty, na którą wyceniono ziemię rolnika - ponad pół miliona złotych. Nie jest to jedyna ofiara wywłaszczenie prowadzonego przez panstwo.

3) Dramatyczna historia 24 – letniej wolontariuszki śmiertelnie chorej na mukowiscydozę. Ostatnie kilka lat, nierzadko ryzykując własnym zdrowiem, poświęciła na wypełnienie swojej życiowej misji - niesienie pomocy sierotom i ubogim w Afryce. Uczyła ich angielskiego i podstaw prawidłowego odżywiania. Teraz sama potrzebuje pomocy w uratowaniu jej życia. Mukowiscydoza zaatakowała nie tylko jej układ oddechowy niszcząc w 80-ciu procentach płuca, ale również układ pokarmowy – dziewczyna waży obecnie ok. 35 kilogramów. Kobieta potrzebuje pieniędzy na przeprowadzenie terapii