Sprawa dla reportera

1) Dwuletni Mikołaj z Białegostoku urodził się zdrowy, jednak po pewnym czasie przestał się rozwijać fizycznie. Jak twierdzą rodzice, początkowo specjaliści nie byli w stanie zdiagnozować Mikusia, a spowolniony rozwój zrzucili na to, był dzieckiem leniwym. Ostateczna diagnoza to rdzeniowy zanik mięśni typu SMA1 - zwany też „chorobą geniuszy”, ponieważ dzieci dotknięte tą chorobą wyróżniają się niesamowitą inteligencją. Jedynym ratunkiem dla dziecka jest najdroższy lek świata, którego koszt to ok. 9 mln. zł. Do walki w sfinansowaniu leczenia zaangażowała się drużyna polskich piłkarzy – Tomasz Frankowski i Kamil Grosicki oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Specjalny sms dla widzów uruchomiła Caritas Polska.

2) Sylwia to matka trzynastoletniej Patrycji. Dziewczynka musi spłacić dwóm siostrom swojego zmarłego ojca 50 tys. zł. zachowku. Sylwia przez kilka lat żyła w związku z ojcem Patrycji. Mężczyzna inwestował w złoto – miał łańcuszki i pierścionki warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dziewczynka odziedziczyła po nim złotą bransoletkę a także dom, w którym zamieszkała wraz z matką. Po pewnym czasie ciotki założyły w sprawę o spłatę. Matka Patrycji twierdzi, że spłaciła kobiety kilka lat wcześniej.

3) Wracamy do sprawy Celiny, która przez kilka lat mieszkała w samochodzie. Została wyeksmitowana przez swojego syna z mieszkania, którego uważała się właścicielką. Po kilku latach od emisji, dzięki pomocy społecznika Piotra Ikonowicza, kobieta otrzymała dom.


4) Przypominamy też historię Diany, nazywanej w naszej redakcji „Calineczką”. Kobieta urodziła się z bardzo rzadką chorobą genetyczną - dysostazą Jansena. Jest jedną z sześciu osób na świecie z tą skomplikowaną wadą – potwornie zdeformowanymi nogami i kręgosłupem. Każdy krok sprawia Dianie ból, mimo to dziewczyna wstydzi się prosić o pomoc. Siłę do życia Diana znajduje w poezji ks. Twardowskiego. Po emisji programu dzięki pomocy widzów udało się zebrać ok 300 tyś złotych na leczenie. Diana przeszła już pierwszą operację nogi w Instytucie dr Paley’a w Warszawie.

5) Przypominamy też sprawę Filipka z Ciechanowa, który choruje na artrogrypozę – choroba uniemożliwia mu zginanie rak i nóg. Dzięki zbiórce SMS udało się zebrać ok. 150 tys. zł. Filipek przeszedł pierwszą operację nóg w Instytucie dr Paley’a w Warszawie. Efekty są już widoczne – chłopiec zaczął zginać nogi. Zbiórka na kolejne operacja trwa.