Sprawa dla reportera

1) Historia ludzi, którzy padli ofiarą instytucji zajmujących się prawami zwierząt. Karol był właścicielem dwóch piesków rasy shih-tzu. Kilka lat temu chciał sprzedać zwierzęta na lokalnym rynku. Został zatrzymany przez policję i instytucję zajmującą się ochroną praw zwierząt. Psy zostały mu odebrane, trafiły do tymczasowego schroniska dla zwierząt. Sprawa trafiła na wokandę, Karol został skazany za handel zwierzętami i ukarany grzywną. Kolejną osobą, której te same instytucje odebrały konia i psy jest Edward. Mężczyzna został skazany na grzywnę 20 tys. zł za rzekome znęcanie się nad swoimi zwierzętami. Jak się okazało, część zwierząt zdechło, pozostałe zostały odebrane mężczyznom bezpowrotnie.

2) Kilka rodzin z Grudziądza podpisało umowy deweloperskie na zakup mieszkań w domach jednorodzinnych. Od kilku lat nabywcy nie mogą otrzymać aktów własności, ponieważ okazało się, że deweloper sprzedał dwa razy więcej mieszkań niż obejmowało pozwolenie. Prokuratura dwukrotnie umorzyła śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 3 mln zł. Nabywcy wnieśli do sądu pozew o ogłoszenie upadłości dewelopera, jednak ten również umorzył postępowanie. Od czterech lat nasi bohaterowie odbijają się od instytucji, a kredyty muszą płacić.

3) Półroczna Sandra chorej na rzadką chorobę genetyczną – rdzeniowy zanik mięśni SMA1. Rodzice zbierają finanse na leczenie córki. Ratunkiem jest najdroższy lek świata – ZolgenSma, a koszt leczenia to ok. 9mln zł. Rodzice padli już ofiarą oszustów z zagranicy, którzy prowadzą fałszywe zbiórki na portalach społecznych wykorzystując bezprawnie wizerunek Sandry i jej mamy. Sprawą zajęła się policja. Rodzice zbierają fundusze na subkoncie Caritas Polska.