Sprawa dla reportera

1) To małżeństwo zafascynowane historią i kulturą średniowiecza, wikingami, a także magią i okultyzmem. Wiele lat temu osiedlili się w otulinie jednego z mazurskich rezerwatów sosny. Założyli tam hodowlę koni oraz odnowili stary drewniany dom. Z sukcesami prowadzili w nim pensjonat dla turystów. W 2010 roku w sąsiedztwie swoją działalność rozpoczęła firma recyklingowa zajmująca się magazynowaniem i przerabianiem m.in. odpadów budowlanych, w tym również eternitu. Nasi bohaterowie zaczęli wskazywać na liczne nadużycia związane z działalnością firmy i składowaniem ogromnych hałd śmieci. Liczne kontrole z inspektoratów ochrony środowiska oraz nadleśnictwa nie wykazały nieprawidłowości. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że właściciel firmy to mały świadek koronny, który obciążał swoich kolegów gangsterów.,..
2) Wracamy też do reportażu z 2011 r. „Niewidzialna śmierć” i sprawy Przedsiębiorstwa Izolacji Budowlanej z Ogrodzieńca z 1997 r. z „Izolacji”. Śledzimy losy bohaterów tych opowieści, które rozpoczęły dyskusję nad produkcją toksycznych materiałów budowlanych - azbestu i eternitu. Po naszej interwencji nakazano likwidację składowisk azbestu, który określano mianem największych bomb ekologicznych w Polsce. W drugiej części programu rozszerzymy dyskusję dotyczącą produkcji azbestu i eternitu w Polsce.
3) Historia 6-letniego Bartusia z Płońska. Dziecko urodziło się zdrowe, bez powikłań i otrzymało przy porodzie dziesięć punktów w skali Apgar. Bartuś przez pierwsze miesiące swego życia rozwijał się prawidłowo. Jego stan zdrowia pogorszył się nagle. Po trzech tygodniach od rutynowego szczepienia dziecko dostało zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i padaczki. Jak twierdzi matka, w dniu szczepienia Bartuś miał opryszczkę, co zostało zgłoszone lekarzowi. Jednak ten wyraził zgodę na szczepienie. Obecnie Bartek ma porażenie mózgowe, nie mówi, nie siedzi i jest karmiony dojelitowo, ale wszystko rozumie. Chłopiec wymaga stałej, całodobowej opieki rodziców. Pani Joanna – matka Bartusia zgłosiła się do firmy odszkodowawczej zajmującej się błędami medycznymi z prośbą o pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienia. Według niej, od trzech lat firma nie zrobiła nic w tym kierunku.