Powroty

Pierwszy raz mamy w Powrotach naukowca, do tego młodego adiunkta, który po powrocie do Polski wykłada na jednej z warszawskich uczelni - Akademii Koźmińskiego.


Pierwszy też raz mamy urodzonego w Polsce reemigranta z RPA, który spędził prawie całe życie 14 tysięcy kilometrów od swojej ojczyzny. Dlaczego doktor Jakub Szczygielski postanowił powrócić do Polski mogąc wieść dostatnie życie pracując na uczelniach w Londynie czy Amsterdamie? Tego dowiemy się z Powrotów.


Doktor Jakub Szczygielski jako kilkuletnie dziecko wyjechał z rodzicami do Republiki Południowej Afryki na fali emigracji tuż po roku 1990. Wtedy RPA przyjęła do swoich zawodowych grup polskich lekarzy inżynierów i naukowców. Tak stworzyła się 50 tysięczna Polonia w RPA.


Jak twierdzi nigdy do końca się nie zasymilował i nigdy nie poczuł głębokiego komfortu tożsamości, jaką mieli ludzie z którymi uczył się, studiował i pracował. Dlatego w dorosłym życiu, kiedy pojawiła się okazja wykonywania pracy naukowej na polskiej uczelni skorzystał z niej z radością.


Doktor Jakub Szczygielski jest człowiekiem kierującym się głosem rozsądku więc dobrze przygotował się do powrotu do Polski. Uznał, że jest to dla niego bardzo korzystne miejsce do życia pod wieloma względami. Kupił mieszkanie na stołecznym Mokotowie.


Bohatera obserwujemy w parku Łazienkowskim, który jest niedaleko jego domu. W okolicy Pałacu Kultury i Nauki, gdzie rozlicza się z Polską historią i kulturą. A także w okolicach jego domu na Mokotowie, do którego ma stosunek ambiwalentny: raz mówi, że nie podoba mu się okolica, a drugi jest zadowolony, że ma własne mieszkanie w Warszawie.


Doktor Jakub Szczygielski podkreśla wiele walorów polskiej mentalności i rzeczywistości, której my Polacy nie dostrzegamy lub rozumiemy inaczej.