Polonia Express

W programie:


Spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim w konsulacie RP w Nowym Jorku

Podróżnik Marek Kamiński spotkał się z Polonią w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w tym samym roku bez pomocy z zewnątrz, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa


W opublikowanym przez UNESCO raporcie dotyczącym wolności słowa odnotowano śmierć 86 dziennikarzy w ubiegłym roku

W niedawno opublikowanym przez UNESCO raporcie dotyczącym wolności słowa odnotowano śmierć 86 dziennikarzy w ubiegłym roku. Jest to wzrost o 50% w porównaniu z zabójstwami w 2021 roku. Inne źródła podają jeszcze większą liczbę 116 zabitych dziennikarzy gdzie wliczają przypadki śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach. UNESCO podało, że prawie połowa zabitych dziennikarzy była celem poza pracą; byli atakowani podczas podróży, na parkingach lub w innych miejscach publicznych oraz w swoich domach. Dziennikarze w 2022 roku padali ofiarami porwań, zatrzymań, prawnego nękania i przemocy cyfrowej.


Gala „Człowiek Roku” i obchody 115 lat działalności „Dziennika Związkowego”

Dziennik Związkowy jest najstarszą polskojęzyczną gazetą Polonijną wydawaną nieprzerwanie od 1908 roku. W tym roku mija 115 lat od jej założenia. Obecnie jest jedyną polskojęzyczną gazetą w metropolii chicagowskiej. Gazeta nastawiona jest przede wszystkim na lokalnego, polskojęzycznego odbiorcę w metropolii chicagowskiej. Informuje o sprawach dotyczących Polaków w USA, wydarzeniach w środowisku polonijnym, w Chicago, stanie Illinois, USA oraz w Polsce i na świecie. „Dziennik Związkowy” zamieszcza obszerne fotoreportaże z wydarzeń polonijnych w Chicago. Bogato przedstawiana jest działalność kulturalna Polaków i Polonii na terenie metropolii. 


50. lecie Teatru Pieśni i Tańca Wici

50 lat temu w Chicago założony został Teatr Pieśni i Tańca "Wici". Jego misją jest promowanie polskiej i amerykańskiej kultury poprzez śpiew, taniec i muzykę. Teatr Tańca i Pieśni „Wici” jest najstarszym zespołem folklorystycznym w środowisku chicagowskiej Polonii. Ma na swoim koncie setki występów na estradach polonijnych oraz międzynarodowych. „WICI” podróżowały i występowały na całym świecie, w tym w Kanadzie, Włoszech, Polsce, na Karaibach i w Meksyku. Jest członkiem międzynarodowej organizacji „International Council of Orgnizations of Folklore Festivals”, która działa przy UNESCO i promuje folklor na świecie poprzez organizowanie festiwali, szkoleń dla choreografów, pokazów kostiumów oraz badan etnograficznych. 


XXV Bal Podróżnika

W miejscowości Garfield w stanie New Jersey w USA, odbył się 25. Bal Podróżnika zorganizowany przez Polonijny Klub Podróżnika. Bale Podróżnika integrują członków Polonijnego Klubu Podróżnika, a dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Przed rozpoczęciem balu miało miejsce spotkanie z gościem honorowym podróżnikiem i filozofem Markiem Kamińskim, na stałe mieszkającym w Polsce.