Minęła dwudziesta
Nie milkną echa wizyty Joe Bidena w Polsce, przez wielu ekspertów określanej mianem historycznej. Tymczasem rozpoczynający się tydzień przyniósł w krajowej polityce nowy temat, obok którego nie da się przejść obojętnie – chodzi o orędzie Marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, w którym padają słowa: „Muszę was przeprosić za to, że niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś i dalej, że nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów” – zwrócił się do Ukraińców. Zdaniem licznych ekspertów, wypowiedź miała charakter skrajnie antyrządowy, a formułowane zarzuty, to w dużej mierze kłamstwa, które wynikają z nieznajomości prawa międzynarodowego oraz otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej. Czy Niemcy zyskali właśnie licencję na oskarżanie Polski o finansowanie wojny na Ukrainie oraz czy wizja odwołania Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu jest realna? Czy wystąpienie będzie wykorzystane przez kremlowską propagandę? Gośćmi programu są Piotr Semka (Do Rzeczy) i Cezary Gmyz (korespondent TVP w Niemczech).
W drugiej części programu o wydaleniu 45. podających się za dyplomatów Rosjan, podejrzanych o szpiegostwo na szkodę Polski i pracę dla służb specjalnych Federacji Rosyjskiej mówi Bolesław Piasecki, ekspert ds. wywiadu z Akademii Sztuki Wojennej.
Sprzeciw Niemiec wobec nałożenia sankcji na surowce energetyczne z Rosji, która finansuje za to wojnę na Ukrainie i zakręcenie kurka finansowego Kremlowi, czego domaga się Polska komentuje prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
Na koniec odbijanie kolejnych miejscowości zaatakowanych przez rosyjską armię przez wojska ukraińskie i rosnących stratach militarnych Kremla. Scenariusze konfliktu za naszą wschodnią granicą kreśli prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.