Minęła dwudziesta

Do Polski przyjechała wiceprezydent USA Kamala Harris. Z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiała na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO przez żołnierzy amerykańskich oraz pomocy Ukrainie. W 15. dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosjanom nie udało się osiągnąć żądnego celu militarnego. Kijów cały czas się broni, Rosjanie ponoszą kolejne porażki, masowo tracą sprzęt pancerny, Ukraińcom udaje się coraz częściej skutecznie kontratakować. Rosyjscy żołnierze nie dość, że atakują obiekty cywilne i samych cywilów dopuszczając się ludobójstwa, to rabują co im w ręce wpadnie. Rosjanie nadal mają z czego finansować tę wojnę, bo część państw zachodnich, w tym Niemcy, uzależnionych energetycznie od Kremla, nie godzą się na zakaz importu węglowodorów. Sprawa poszerzenia sankcji oraz sytuacja na Ukrainie byłą tematem szczytu Unii Europejskiej w Paryżu. Gościem programu jest wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W trakcie, kiedy trwały negocjacje szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy w Turcji na temat zawieszenia broni i korytarzy humanitarnych, Rosja ostrzeliwuje i bombarduje ukraińskie miasta, a Siergiej Ławrow bezczelnie kłamie, że to nieprawda. Jak to wygląda w rzeczywistości relacjonuje Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP na Ukrainie.

W programie konferencja Departamentu Stanu w sprawie wydarzeń na Ukrainie i kłamstwach Rosji dotyczących agresji.

O przebiegu szczytu europejskiego i zabiegach Polski w czasie przerwy w obradach mówi premier Mateusz Morawiecki.

Stanowisko polskiego rządu w kwestiach energetycznych, politycznych w Unii Europejskiej i na świecie powiązanych z finansowaniem zbrodniczego reżimu Kremla oraz sytuację na Ukrainie komentuje prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.