Minęła dwudziesta

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że sędziowie oskarżeni o sprzeniewierzenie europejskich środków nie podlegają krajowej jurysdykcji, co oznacza ich bezkarność. To oznaczało by pozbawienie suwerenności praw członkowskich. Chwilę po tym Komisja Europejska zaatakował polski Trybunał Konstytucyjny zarzucając mu brak uprawnień do orzekania. Wszystko wpisuje się w walkę o prawa państw autonomicznych. A w tle afera z personalnymi powiązaniami w Europejskiej Partii Ludowej kierowanej przez Donalda Tuska, która jest dominująca w Parlamencie Europejskim. O barierach stawianych reformie sądownictwa i próbach odbierania suwerenności państwom członkowskim przez instytucje europejskie, nie tylko w Polsce dyskutują Zbigniew Kuźmiuk (PiS) i Marek Balt (Socjaliści i Demokraci).

W drugiej części programu o zawirowaniach prawnych w Unii Europejskiej i zarzutach stawianych Polsce mówi prawnik dr Tymoteusz Zych (Intermarium).

Wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zwalniający rumuńskich sędziów od odpowiedzialności za sprzeniewierzenie europejskich funduszy komentuje Christian Terhes, eurodeputowany z grupy EKR.