Minęła dwudziesta

Trybunał Konstytucyjny zajął się pytaniem premiera o nadrzędności prawa europejskiego nad prawem polskim. Chodziło o reformę wymiaru sprawiedliwości i narzucania kar za mianowanie sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wątpliwości wobec interpretacji przedstawicieli rzecznika praw obywatelskich wobec prawa europejskiego składała Krystyna Pawłowicz. W tle jest odbieranie funduszy z europejskiego Programu Odbudowy. Trwa kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki cały czas próbuje destabilizować sytuację na granicy. Zatrzymywane są setki ludzi z Bliskiego Wschodu i Afganistanu. Ze strony służb białoruskich mamy do czynienia z prowokacjami ze strzałami z broni palnej. Opozycja krytykuje polskie służby za brak empatii i nieudzielanie pomocy humanitarnej. Gośćmi programu są Adam Andruszkiewicz (PiS) i Marek Balt (SLD).

O wykorzystywaniu wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej i eskalacji konfliktu, które wykorzystują reżimy Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki mówi Piotr Grochmalski (ekspert ds. bezpieczeństwa).

Debatę nad pytaniem premiera o nadrzędności prawa krajowego nad prawem europejskim mów sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.

Na koniec o budowie europejskiego ruchu konserwatywnego i zmianie frontu polityki europejskiej mówi francuska polityk Marion Marschal (Front Narodowy)