Minęła dwudziesta

Do przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku, który leciał z Aten do Wilna, doszło w niedzielę. Pretekstem było rzekome zagrożenie bombowe, które według niezależnych białoruskich mediów było prowokacją służb specjalnych. Władze Białorusi potwierdziły, że wysłały myśliwiec białoruskich sił zbrojnych MiG-29 w kierunku pasażerskiej maszyny. W zmuszonym do lądowania samolocie zatrzymany został opozycyjny dziennikarz, bloger i aktywista Raman Pratasiewicz. Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego. Ten incydent reżimu Aleksandra Łukaszenki został uznany za akt państwowego terroryzmu. Gośćmi programu są: prof. Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych) oraz Cezary Mroczek (KO).

W drugiej części wydarzenia w Mińsku i agresję ze strony Mińska i Kremla komentuje ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Kuczyński.
W trzeciej części do działań Białorusi odnoszą się Tomasz Sakiewicz („Gazeta Polska”) i prof. Piotr Grochmalski.

Na koniec o sytuacji w kopalni Turów, gdzie europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia, na co się godzi się strona Polaka mówi Jarosław Grzesik, (NSZZ „Solidarność”).