Minęła dwudziesta

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Moskiewski sąd nakazał zamianę wyroku w zawieszeniu dla rosyjskiego opozycjonisty na pozbawienie wolności. Również wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, który ma udać się z wizytą do Moskwy, wezwał do uwolnienia opozycjonisty. Lider rosyjskiej opozycji wrócił do kraju po kilkutygodniowej terapii, po tym jak próbowano go otruć, Za tę próbę oskarżany jest rosyjski reżim. Komisja Europejska negocjuje też wysokość zakontraktowanych dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi od koncernów farmaceutycznych, kwestionując wiarygodność dostawców, choć kiedy chodziło o negocjacje zajmowała się praworządnością w Polsce. W grze jest rosyjska szczepionka Sputnik 2, gdzie kartą przetargową jest również dokończenie gazociągu Nord Strem 2. Gościem programu jest b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS).

W drugiej części temat problemu z dostawami szczepionek i realizacją programu szczepień w Polsce komentują Jarosław Urbaniak (KO) i Artur Soboń (PiS).

W trzeciej części gośćmi są publicyści Tomasz Sakiewicz („Gazeta Polska”) i Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie), którzy oceniają przygotowanie UE do dystrybucji szczepionek.