Magazyn z Wysp
W najbliższym programie:
Polskie akcenty podczas koronacji Karola III
Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się na londyńskich ulicach, aby uczcić uroczyste objęcie tronu przez króla Karola III, który został koronowany wraz z żoną Kamilą w Opactwie Westminsterskim. Karol III w wieku 74 lat jest najstarszym w historii monarchą wstępującym na tron brytyjski a w jego żyłach płynie też polska krew, gdyż przodkowie królowej Elżbiety w prostej linii wywodzili się od króla Kazimierza Jagiellończyka a prapradziadkiem jego ojca, księcia Filipa, był gen. Maurycy Hauke-Bosak. Jeszcze jako książę, w kwietniu 2010, roku solidaryzując się z Polakami po tragedii smoleńskiej, odwiedził londyński POSK, aby złożyć wpis do księgi kondolencyjnej. Kilka miesięcy temu w Bolton przed nową parą królewską wystąpił polski zespół folklorystyczny „Polonez”. W uroczystej koronacji wzięła udział ponad setka światowych przywódców w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Ważnym polskim akcentem podczas koronacji było wykonanie utworu skomponowanego przez córkę sir Andrzeja Panufnika - Roxannę Panufnik.
A. Mularczyk w Londynie o niemieckich reparacjach dla Polski
W Londynie gościł wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który przekonywał brytyjskich polityków oraz przedstawicieli Polonii do wsparcia w walce o należne Polsce odszkodowania, za straty powstałe w wyniku II Wojny Światowej. Według opublikowanego w zeszłym roku raportu, którego egzemplarz w języku angielskim minister złożył w bibliotece brytyjskiej Izby Gmin, kwota strat wojennych jakie poniosła Polska to co najmniej 6 bilionów 220 miliardów złotych. Minister w ramach wizyty odwiedził też Bibliotekę Polską, miał okazję podziwiać unikatowe eksponaty zgromadzone w londyńskim Instytucie Józefa Piłsudskiego oraz zawitał do kościoła garnizonowego św. Andrzeja Boboli a także złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu Gunnersbury.
Dzień Polonii i Polaków w Dublinie
Święto polskiej flagi obchodzone 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jak co roku, na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy do Belwederu przybyli przedstawiciele Polonii z całego świata, w tym również z Wielkiej Brytanii. Prezydent Andrzej Duda wręczył państwowe odznaczenia oraz pamiątkowe polskie flagi dla najbardziej zasłużonych działaczy polonijnych instytucji i organizacji. Prezydenckie odznaczenia wręczono również w polskiej ambasadzie w Dublinie.
80 lat temu w Londynie życie odebrał sobie Szmul Zygielbojm
12 maja 1943 roku w Londynie po wybuchu powstania w Getcie Warszawskim w proteście wobec braku reakcji Zachodu na przeprowadzany przez Niemców Holokaust, życie odebrał sobie Szmul Mordechaj Zygielbojm, działacz Bundu - żydowskiej partii socjalistycznej. Przed wojną był radnym miasta Warszawy i Łodzi. W czasie niemieckiej napaści na Polskę brał czynny udział w obronie stolicy a po jej upadku współtworzył podziemny żydowski ruch oporu. Wchodził też w skład pierwszej Rady Żydowskiej - Judenratu. Zagrożony aresztowaniem uciekł do Francji a następnie do USA, gdzie energicznie działał na rzecz pobudzenia opinii światowej, przeciwko bestialskim zbrodniom popełnianym przez Niemców w Polsce. Od 1942 roku w Londynie, jako członek Rady Narodowej RP, mając wsparcie polskiego rządu przemawiał na antenie BBC oraz wysyłał noty informacyjne między innymi do prezydenta Roosevelta.
Blanka utworem „Solo” szturmuje serca widzów Eurowizji
W Liverpoolu trwają finały konkursu Eurowizja 2023. Wybór gospodarza jest bezprecedensowy, gdyż ze względu na rosyjską agresję nie mogły się one odbyć na Ukrainie - ojczyźnie zeszłorocznego zwycięzcy. Reprezentantką Polski jest Blanka z utworem "Solo". O tym kto znajdzie się w ścisłym finale konkursu, zdecydują widzowie. Po zakończeniu czwartkowego półfinału przez 20 minut będzie można za pomocą smsów na nią swój głos.