Magazyn z Wysp

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

W Warszawie, w uroczystych obchodach upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, wzięli udział prezydenci Izraela i Niemiec. Natomiast w Londynie dzięki staraniom polskiej ambasady w siedzibie Żydowskiego Centrum Kultury JW3 odbył się specjalny panel dyskusyjny, na którym wspominano poległych w walce o wolność żydowskich bohaterów oraz Polaków, którzy mimo ryzyka utraty życia nieśli im pomoc. 


Wieczór poświęcony Andrzejowi Panufnikowi w Ognisku Polskim

Wznowienie biografii wybitnego polskiego kompozytora sir Andrzeja Panufnika, było doskonałą okazją do przedstawienia dorobku artysty, podczas specjalnego wydarzenia, zorganizowanego przy współpracy Instytutu Kultury Polskiej oraz Ogniska Polskiego w Londynie.


Polska literatura na London Book Fair

Zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych Londyńskie Targi Książki - London Book Fair to jeden z najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu wydarzeń literackich. Od kilku lat za sprawą Instytutu Książki, swoją obecność mocno na nich zaznacza polska literatura. 


81 lat temu zginął polski as myślistwa - major Marian Pisarek

29 kwietnia 1942 roku, w walce powietrznej zginął major Marian Pisarek - polski as myśliwski. Urodził się w 1912 roku we wsi Łosie na Mazowszu. Po maturze wstąpił do Wojska Polskiego, służąc jako oficer piechoty. Jednak w 1936 roku przeszedł szkolenie lotnicze w dęblińskiej szkole „Orląt” i rozpoczął służbę w 141 eskadrze myśliwskiej. We wrześniu 1939 roku uzyskał 2 zestrzelenia samolotów niemieckich oraz jedno wspólne zestrzelenie ze Stanisławem Skalskim. Po klęsce wrześniowej z grupą innych pilotów przedostał się do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii. Kolejne zwycięstwa lotnicze odnosił podczas bitwy o Wielką Brytanię w składzie dywizjonu 303 i 308. Zginął podczas misji bojowej nad Francją, tuż po objęciu dowództwa 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Na liście polskich asów powietrznych II Wojny Światowej pułkownika Bajana, zajmuje 7 miejsce z 12 pewnymi zestrzeleniami samolotów wroga.


Londyńskie Spotkania Autorskie Polonii

Londyński dziennikarz i poeta Dariusz Zeller wspólnie z muzykiem i autorem piosenek Remi Juśkiewiczem, raz w miesiącu zapraszają polonijnych artystów na występy do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Podczas ich „Londyńskich Spotkań Autorskich” każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż jak twierdzą: „jest to niesamowity wieczór pełen artystycznych wrażeń z literaturą, malarstwem, poezją i muzyką”.