Magazyn z Wysp

Wielkanoc na Wyspach Brytyjskich


Święta Zmartwychwstania Pańskiego w Wielkiej Brytanii nie mają tak uroczystego charakteru jak w Polsce, jednak tysiące rodaków dba o utrzymanie pięknych polskich zwyczajów. Jednym z nich jest święcenie pokarmów, na które do polskich parafii przybywają tłumy wiernych oraz harcerskie warty przy Grobie Pańskim.


Pożegnanie z Londynem attaché obrony płk. M. Malca


Swoją misję dyplomatyczną w Londynie zakończył attaché obrony płk Mieczysław Malec. Z tej okazji w polskiej ambasadzie odbyła się pożegnalna uroczystość, na której podsumowywano działalność polskiego attachatu w ostatnich czterech latach. Misja attaché obrony, który odpowiada za reprezentowanie interesów państwa i wojska, w Wielkiej Brytanii ma charakter szczególny również ze względu na żyjących polskich weteranów II Wojny Światowej. Sukcesów w dalszej służbie Ojczyźnie życzy również zespół Magazynu z Wysp.


„Nowe Szaty Króla” dziecięcego Teatru „Syrena” w Londynie


Spektakle działającego od 65 lat w Londynie dziecięcego Teatru „Syrena” cieszą się niesłabnąca popularnością wśród najmłodszych widzów. Tym razem młodzi aktorzy zaprosili do sali teatralnej londyńskiego POSK-u na przezabawną a zarazem pouczającą baśń Hansa Chrystiana Andersena - „Nowe Szaty Króla”.


Helenka Włodarczyk z Londynu podbija The Voice Kids


Największą pasją urodzonej i mieszkającej w Londynie 12-letniej Helenki Włodarczyk od najmłodszych lat jest śpiewanie. W stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości wystąpiła na jednej z najbardziej prestiżowych scen świata – Royal Albert Hall. Potem przyszły sukcesy w polonijnych konkursach: „Wierszowisko” i „Śpiewowisko”. Helenka wzięła też udział w Szansie na Sukces a obecnie z powodzeniem reprezentuje najmłodsze pokolenie brytyjskiej Polonii w VI edycji The Voice Kids. Na jedyną reprezentantkę polskich szkół sobotnich śpiewająca w The Voice Kids w drużynie Tomsona i Barona można głosować na stronie: voicekids.tvp.pl/plebiscyt


77 lat temu w Anglii zmarł premier Marian Zyndram-Kościałkowski


12 kwietnia 1946 roku w Brookwood w południowej Anglii, zmarł Marian Zyndram-Kościałkowski, ppłk Wojska Polskiego, były premier RP. Urodzony w1892 roku w Ponedelach na dzisiejszej Litwie. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich, gdzie blisko współpracował z Józefem Piłsudskim. Jako polityk PSL "Wyzwolenie" a następnie BBWR, piastował mandat poselski nieprzerwanie aż do 1939 roku. Był jednym ze współzałożycieli białostockiego Klubu Sportowego „Jagiellonia”. Po zamordowaniu Bronisława Pierackiego, zastąpił go na stanowisku ministra Spraw Wewnętrznych. Od października 1935 do maja 1936 stał na czele rządu RP. Po klęsce wrześniowej znalazł się w Wielkiej Brytanii, gdzie był internowany przez rząd gen. Sikorskiego na tak zwanej „Wyspie Węży”. Po śmierci spoczął na lokalnym cmentarzu. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.