Magazyn z Wysp
XXI Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” w Londynie
W Londynie rozpoczął się zorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej, Festiwal Polskich Filmów - Kinoteka, podczas którego Brytyjczycy mogą oglądać te najnowsze i te klasyczne dzieła polskiej kinematografii. Jednym z głównych punktów w programie tegorocznej edycji jest retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego, a podczas gali otwarcia wyświetlono film „Chleb i Sól” w reżyserii Damiana Kocura, który znany jest z angażowania do swoich produkcji aktorów amatorów. Festiwal potrwa do 27 kwietnia.
Polscy terytorialsi rekrutują na Wyspach Brytyjskich
Utworzone 6 lat temu Wojska Obrony Terytorialnej z roku na rok przyciągają coraz więcej Polaków gotowych poświęcić czas na służbę Ojczyźnie a także poszukujących alternatywnej ścieżki rozwoju. Przy okazji odbywającego się w Londynie Biegu Tropem Wilczym, mieszkających na wyspach Polaków, do wstępowania w swoje szeregi, zachęcali żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Konwent Gier Planszowych O!GRY! w londyńskim Lewisham
„Planszówki” to ciągle popularna forma rozrywki, o czym świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba uczestników Konwentu Gier Planszowych O!Gry! rozgrywanego w Polskim Ośrodku w Lewisham w południowym Londynie. Wśród zaproszonych na konwent gości, znalazł się między innymi mistrz Anglii w modelarstwie Rafał Sikorski.
Teatr „POSK Dzieciom” w przedstawieniu „Powtórka z Czerwonego Kapturka”
Ku uciesze najmłodszych widzów, na scenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie wystąpili aktorzy nowopowstałego Teatru „POSK Dzieciom” w przedstawieniu pod tytułem „Powtórka z Czerwonego Kapturka” w reżyserii Sławomira Gaudyna. O powodzeniu przedstawienia świadczył zachwyt licznie zgromadzonej publiczności.
69. rocznica śmierci polskiego polityka emigracyjnego Wacława Komarnickiego
19 marca 1954 roku w Londynie zmarł Wacław Komarnicki polski prawnik i polityk. Młodość spędził w Warszawie, w której przyszedł na świat w 1891 roku. Studia kończył na uniwersytecie Lwowskim a doktorat prawa zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później pracował jako dziekan wydziału prawa na Uniwersytecie Stefana Batorego. Był posłem na Sejm RP z ramienia Stronnictwa Narodowego. Po sowieckiej agresji na Polskę więziony przez NKWD. Uwolniony, wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie gen. Władysława Sikorskiego i Stanisława Mikołajczyka. Po wojnie poświęcił się pracy naukowej. Wykładał na uniwersytecie w Oksfordzie. Znalazł się tez w gronie założycieli Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Został pochowany na cmentarzu Putney Vale w Londynie.