Magazyn z Wysp

W najbliższym odcinku:


Bieg Tropem Wilczym w Londynie

W tegorocznej XI edycji Biegu Tropem Wilczym na linii startu w podlondyńskim Slough tłumnie ustawili się biegacze w różnym wieku i nierzadko z całymi rodzinami. Gościem honorowym był weteran armii gen. Andersa, por. Witold Szmidt. Przed startem biegacze uczestniczyli w mszy św. polowej a po biegu mogli wysłuchać koncertu barda - Pawła Piekarczyka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej. Serca wszystkich uczestników podbiła występująca The Voice Kids Helenka Włodarczyk, która wzruszająco zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Organizatorem Biegu Tropem Wilczym jest fundacja Wolność i Demokracja a londyńską edycję przy wsparciu Ambasady RP oraz attachatu wojskowego pod kierownictwem płk Mieczysława Malca przygotowali: Klub Gazety Polskiej „Londyn”, Korpus Kadetów Maltańskich oraz stowarzyszenie GREAT POLAND. 


Nadanie sztandaru polskiej szkole im. gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka w Oksfordzie


Istniejąca od dwudziestu lat Polska szkoła sobotnia w Oksfordzie od 2018 roku nosi imię gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka, polskiego bohatera II wojny światowej a także uznanego trenera sportowego. Od kilku dni uczniowie szkoły mogą pochwalić się nowym sztandarem, ufundowanym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Ostatnie pożegnanie Heleny Miziniak


W Londynie pożegnano, zmarłą w wieku 84 lat zasłużoną działaczkę polonijną Helenę Miziniak.

Urodziła się w Wilnie w 1939 roku. Po wojnie przyjechała do Londynu do przebywającego tu od czasów wojny ojca - żołnierza II Korpusu. Pracowała w polskiej szkole sobotniej. Była wieloletnią prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Współtworzyła Europejską Unię Wspólnot Polonijnych oraz wice przewodniczyła Radzie Polonii Świata. Za wszechstronną działalność odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem zasługi RP oraz odznaką MSZ „Bene Merito”. Na uroczystości pogrzebowe obok rodziny przybyli przyjaciele, działacze polonijni oraz polscy dyplomaci a listy pożegnalne wystosowali między innymi: sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera oraz pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą - Jan Dziedziczak.


Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla młodych pianistów w londyńskim Ognisku Polskim


W 213 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Ognisku Polskim przeprowadzono finał pierwszej edycji Londyńskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla młodych pianistów. Obok Grand Prix - nagrody przyznano w czterech kategoriach. Czy wśród uczestników zobaczyliśmy przyszłego finalistę konkursu chopinowskiego w Polsce?


132. rocznica urodzin Tadeusza Schatzela – szefa przedwojennego polskiego wywiadu wojskowego.


12 marca 1891 roku w Brzeżanach urodził się Tadeusz Schaetzel, pułkownik Wojska Polskiego, oficer wywiadu, i dyplomata. Podczas I wojny światowej służył w Legionach. Po odzyskaniu niepodległości przydzielony do sztabu naczelnego wodza jako szef wydziału wywiadu na Rosję. W latach 1926-29 był szefem polskiego wywiadu wojskowego. Po przejściu w stan spoczynku służył w dyplomacji na placówkach w Ankarze i Paryżu. Był też szefem gabinetu premierów: Walerego Sławka i Józefa Piłsudskiego oraz posłem na Sejm IV kadencji. Po sowieckiej agresji na Polskę internowany w Rumuni, gdzie towarzyszył Józefowi Beckowi. Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Współzałożyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, Ligi Niepodległości Polski oraz polskiej Grupy Prometeusz, Zmarł 26 czerwca 1971 roku i został pochowany na Cmentarzu South Ealing w Londynie.