Magazyn z Wysp

Londyn pamięta o Wyklętych

Obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono dla upamiętnienia tych, którzy po II Wojnie Światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Pamięć żołnierzy niezłomnych uczczono również w Londynie, gdzie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w ramach obchodów wyświetlono film „Wyklęty”. Przed projekcją zorganizowano wykład o życiu i dokonaniach jednego z największych bohaterów walki o wolną Polskę - Witolda Pileckiego. Obchody uświetnił występ mającej polskie korzenie brytyjskiej piosenkarki Katy Carr. 


Wielotysięczne protesty pod rosyjską ambasadą w Londynie

Dokładnie w pierwszą rocznicę zbrodniczej agresji rosyjskiej na Ukrainę dotarły pierwsze 4 przekazane przez Polskę czołgi Leopard. A premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełeńskim. Także w Londynie pamiętano o rocznicy wybuchu wojny. W siedzibie premiera na Downing Street 10 minutą ciszy uczczono pamięć ofiar rosyjskiego najazdu oraz odśpiewano ukraiński hymn. Tysiące ludzi wzięło udział w przemarszu i proteście przed budynkiem rosyjskiej ambasady, na której protestujący wyświetlili barwy narodowe Ukrainy. W proteście uczestniczyli również Polacy w tym prezes Zjednoczenia Polskiego – Alicja Donimirska, która zapewniła o solidarności z zaatakowana Ukrainą.


Polonia solidarna z Ukrainą

O nieustawanie w pomocy i dalszym wsparciu narodu ukraińskiego zaapelował pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą - minister Jan Dziedziczak, który zachęcał Polonię do udziału w akcjach społecznych takich jak „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, czy „żółto-błękitny gołąbek pokoju”. Inicjatywę podjęli m.in. uczniowie polskiej szkoły sobotniej im. Heleny Modrzejewskiej w zachodnim Londynie. Na Wyspach Brytyjskich w akcje pomocowe dla Ukrainy mocno zaangażowane są środowiska związane z kościołem katolickim. A jednym z wielu przykładów wsparcia Ukrainy przez Polonię są rozpoczęte niemal natychmiast po inwazji i trwające do dziś zbiórki w londyńskim klubie Orła Białego.


 

Rok Aleksandra Fredry w Szkole im. Lotników Polskich w Londynie  

Aleksander hrabia Fredro - największy polski komediopisarz w 230 rocznicę urodzin, mocą decyzji Sejmu RP, został jednym z patronów 2023 roku. Z tej okazji szkoła imienia Lotników Polskich w Londynie przygotowała prelekcję o jednym z jego najbardziej popularnych dzieł – „Zemście”.  


136. rocznica urodzin gen. Józefa Gizy

3 marca 1887 roku w Dąbrówce Polskiej urodził się Józef Giza, generał brygady Wojska Polskiego. Już podczas nauki w gimnazjum w Nowym Sączu należał do Polskich Drużyn Strzeleckich. Pod koniec pierwszej wojny światowej współorganizował antyaustriacki zamach wojskowy w Tarnowie. Po odzyskaniu niepodległości w stopniu kapitana walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Wojnę obronną jako pułkownik w składzie Armii Kraków, zakończył walcząc w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Uniknął niewoli i przedarł się na zachód. Dowodził między innymi 5 Wileńską Brygadą Kresową. Po zakończeniu wojny osiadł w Londynie, gdzie uczestniczył w ruchu kombatanckim oraz pełnił funkcje w Oficerskim Sądzie Honorowym. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości. Zmarł 16 sierpnia 1965 roku i spoczął na londyńskim Cmentarzu Gunnersbury.