Magazyn z Wysp

W najbliższym odcinku:


Zespół Polonez zatańczył przed brytyjską parą królewską w Bolton

Tłumy mieszkańców zgromadziły się w Bolton nieopodal Manchesteru, aby powitać Króla Karola III wraz z królową małżonką, którzy zjawili się na uroczystościach związanych z uczczeniem 150-lecia wzniesienia miejscowego ratusza. Po przygotowanym specjalnie na tę okazję występie tanecznym w wykonaniu polskiego zespołu ludowego „Polonez”, para królewska udała się na spotkanie między innymi z polską i ukraińską społecznością.


70 lat istnienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii

W polskiej ambasadzie w Londynie zainaugurowano obchody siedemdziesiątej rocznicy istnienia Polskiej Macierzy Szkolnej, nad którymi patronat medialny objęła TVP Polonia. Z okazji jubileuszu list gratulacyjny przesłała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Zasłużonych nauczycieli uhonorowano odznaczeniami a dla wszystkich gości uroczystości przygotowano niespodziankę w postaci występu zespołu Blue Café.


Dzień babci i dziadka w szkole sobotniej im. H. Modrzejewskiej w Londynie

Dzieci z polskich szkół sobotnich w Wielkiej Brytanii pamiętały o swych babciach i dziadkach w dniu ich święta a nauczyciele specjalnie z tej okazji dostosowali tematycznie zajęcia lekcyjne. Uczniowie czytali wiersze, śpiewali piosenki i przygotowywali laurki. Polskie dzieci wychowujące się na Wyspach Brytyjskich nie mając na co dzień kontaktu z dziadkami i babciami bardzo za nimi tęsknią.


Polski muzyk z Londynu z nagrodą festiwalu w San Remo

Remi Juśkiewicz to muzyk i twórca piosenek, który od dwudziestu lat mieszka w Londynie. Niedawno odniósł sukces na międzynarodowym festiwalu piosenki San Remo Senior, zdobywając tam trzecie miejsce. W Londynie prowadzi audycję internetową REMIZA i współpracuje ze środowiskami poetyckimi.


Echa powstania styczniowego w Anglii

160 lat temu 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, największe i najdłużej trwające z polskich zrywów niepodległościowych. Wielka Brytania początkowo była nastawiona przychylnie do powstania a obecna na Wyspach od upadku powstania listopadowego emigracja, włączyła się w pomoc powstańcom oraz w kwestię umiędzynarodowienia sprawy polskiej. Liderem tych działań był książę Władysław Czartoryski, któremu powierzono funkcję emisariusza dyplomatycznego Rządu Narodowego. Wielokrotnie spotykał się on z czołowymi politykami, w tym z brytyjskim premierem lordem Henrym Palmerstonem. Zawiązał się też Polski Komitet Centralny do którego należał m.in. liberalny filozof John Stuart Mill oraz angielski adwokat Edmond Beales, który stanął też na czele powołanej 28 lipca 1863 r. – Ligi Narodowej na rzecz Niepodległości Polski - Po upadku powstania wielu jego uczestników znalazło w Wielkiej Brytanii schronienie - wśród nich Ludwik Aleksander Józef Miecznikowski, który spoczywa na wzgórzu Orła Białego na londyńskim cmentarzu Highgate.