Magazyn z Wysp

Spotkanie wigilijne w londyńskim POSK-u

Organizowane corocznie od początków istnienia Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie spotkanie wigilijne, gromadzi na wspólnym kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem członków i sympatyków POSK-u, przedstawicieli organizacji emigracyjnych oraz polskich dyplomatów. W świąteczny nastrój wprowadził gości występ aktorów sceny Polskiej UK. Zbliżający się nowy rok skłaniał także do podsumowań i refleksji.


Świąteczna paczka wsparcia w Londynie

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wolontariusze Polish Klan Association przy wsparciu finansowym polskiej ambasady w Londynie już po raz trzeci zorganizowali zbiórkę „Świąteczna paczka wsparcia”, dzięki której do potrzebujących trafiły najbardziej potrzebne artykuły.


Londyńskie przygody Jana Kiepury

Jan Kiepura, chłopak z Sosnowca. Ten co śpiewał ‚Brunetki, blondynki’ i wskakiwał na samochody by śpiewać dla swoich fanów. Tak popularnie kojarzy się nam jeden z najznakomitszych tenorów w historii opery, ale kariera Kiepury to przede wszystkim wielkie role na światowych scenach, 19 filmów na dużym ekranie, a także lukratywne inwestycje w nieruchomości i szczęśliwe małżeństwo z równie utalentowaną co piękną Marthą Eggerth. Dzięki pianiście Tomaszowi Lisowi odsłonimy przed Państwem kilka londyńskich kart z błyskotliwej kariery Jana Kiepury.


Kulisy Magazynu z Wysp w 2022 roku

W ostatnim materiale w 2022 roku zapraszamy Państwa za kulisy Magazyny z Wysp. Życzymy miłego „podglądania” i DO SIEGO ROKU!


130 lat temu urodził się pilot gen. Ludomił Rayski

29 grudnia 1892r. urodził się Ludomił Rayski - polski pilot, generał brygady. W czasie pierwszej wojny światowej walczył w Legionach a następnie w lotnictwie tureckim. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził 21 Eskadrą Niszczycielską, jedyną jednostka bombową w lotnictwie polskim tego okresu. W dwudziestoleciu międzywojennym przez kilka lat piastował stanowisko dowódcy lotnictwa polskiego. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Anglii. Był dowódcą Polskich Sił Powietrznych na Bliskim Wschodzie. Podczas Powstania Warszawskiego, jako drugi pilot w ramach misji ochotniczych w składzie dywizjonu 318, osobiście wykonał pięć lotów ze zrzutami dla walczących powstańców. Po wojnie zamieszkał w Londynie. Zmarł 11 kwietnia 1977r. W 1993r. jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.